Društvo

Mihailo: Bez podrške države nema povratka autokefalnosti

Uspostavljanjem liturgijskoga zajedništva svih pravoslavnih crkava, na čelu sa Vaseljenskom patrijaršijom, Crnogorska crkva će dobiti status domicilne, što je i bila do 1918. godine, i smanjiće se napetosti između Srbije i Crne Gore i unutar Crne Gore, ocijenio je u izjavi za Pobjedu poglavar Crnogorske pravoslavne crkve mitropolit Mihailo.
Mihailo: Bez podrške države nema povratka autokefalnosti
Nova PobjedaIzvor

On je istakao da sada „sljeduje da naša vrhovna državna vlast posreduje u rješavanju crkvenoga spora u zemlji, po ugledu na Ukrajinu“.

- Blagodareći Njegovoj Svetosti, carigradskome patrijarhu Vartolomeju, pravoslavlje doživljava preporod. Napokon će se riješiti neka pitanja koja su opterećivala pravoslavni svijet. Jedno od najvažnijih je i crnogorsko crkveno pitanje – rekao je Mihailo.

mitropolit-mihailo-1005-2018-dragan-mijatovic-1Pravedno rješavanje, kako je dodao, crnogorskog crkvenog pitanja od suštinskog je značaja za crnogorsku državu.

- Bez Crnogorske crkve nema ni crnogorske države. Carigradski patrijarh je prije neki dan kazao da svaki pravoslavni narod ima pravo na au tokefalnu crkvu, ali u saglasnosti sa državom– vrhovnom državnom adresom. Sada je na redu upravo crnogorska država. Na koncu, nema ni kanonskoga osnova, niti kanona koji bi dovodio u pitanje autokefalnost Crnogorske pravoslavne crkve, koja je ionako bila ukinuta silom oružja – poručio je Mihailo.

Patrijarh carigradski Vartolomej saopštio je prije nekoliko dana da je došlo vrijeme da „svi narodi na Balkanu koji su neko vrijeme proveli pod direktnom jurisdikcijom Vaseljenske patrijaršije, postanu samostalni“.

- Zašto drugi da imaju pravo na autokefaliju, a 45-50 miliona Ukrajinaca ne? To bi bila nepravda – rekao je on.

On je krajem septembra izjavio da je kanonske prerogative za davanje autokefalija vaseljenski prijesto dobio od vaseljenskih sabora i da će prerogative iskoristiti „u slučaju Ukrajine i đe još bude bilo potrebno“.

Nakon što je vaseljenski patrijarh priznao nezavisnost Ukrajinske pravoslavne crkve, uslijedila je burna reakcija Ruske pravoslavne crkve, koju podržava i Srpska pravoslavna crkva. Oni su ovu odluku uporedili sa „velikom šizmom“ iz 1054. godine kada se hrišćanstvo podijelilo na katoličanstvo i pravoslavlje.

- Patrijaršija u Carigradu donijela je katastrofalnu odluku - prije svega po samu sebe i pravoslavlje u cjelini. Time je pređena crvena linija– saopštio je ranije portparol ruskog patrijarha Kirila Aleksandar Volkov, dodajući da je to legalizacija raskola.

(opširnije u Pobjedi)

Portal Analitika