Abiznis

Predstavnici Komore na forumu u Medjugorju o ljudskim resursima kao faktoru ekonomskog razvoja

Generalni sekretar Privredne komore 
Crne Gore Pavle D. Radovanović i 
sekretarka Odbora udruženja turizma i 
ugostiteljstva Sanja Marković učestvovali 
su u radu Trećeg poslovnog foruma privrednih 
komora Federacije Bosne i Hercegovine, 
koji je održan u etno selu Herceg – Međugorje
na temu „Ljudski resursi – faktor ekonomskog razvoja“.
Predstavnici Komore na forumu u Medjugorju o ljudskim resursima kao faktoru ekonomskog razvoja
Portal AnalitikaIzvor


Pored predstavnika poslovnih asocijacija zemlje domaćina, Vlade Federacije BiH i institucija, učesnici skupa bili su i predstavnici komora Srbije i Hrvatske. Radovanović je govorio na panelu „Ljudski resursi – prednost BiH ili njen ozbiljan socijalni problem - stanje u zemljama okruženja“. Radovanović je istakao da je strateški cilj obrazovnog sistema Crne Gore je da obezbijedi svakom pojedincu kvalitetno obrazovanje, adekvatno potrebama tržišta rada.

"Reforma obrazovanja se sprovodi u skladu sa trendovima u Evropskoj uniji i potrebama privrednog sistema koji se razvojem i svakodnevnim napretkom nauke i tehnologije stalno mijenja. Pored stručnog i visokog obrazovanja sve više značaja dobija i obrazovanje odraslih koje treba da omogući usavršavanje postojećeg znanja i vještina, kao i sticanje novog znanja kako bi se olakšao prelazak na nove tehnologije i obezbijedio bolji položaj pojedinca na tržištu rada."

Radovanović istiće da su postignuti brojni benefiti za privredu i ukupan sistem obrazovanja većim uključivanjem poslodavaca u sistem obrazovanja posebno kroz praktično obrazovanje, profesionalnu praksu i dualni sistem obrazovanja. "S obzirom na to da je utvrđena potreba poslodavaca da imaju kadrove spremne za tržište rada, obezbjeđivanjem fleksibilnijih zakonskih uslova za obavljanje praktičnog obrazovanja zadovoljeni su interesi i privrede i učenika.

U cilju unapređenja ovog koncepta obrazovanja, izmjenama odredbi Zakona o stručnom obrazovanju iz 2017. godine, određena rješenja su prilagođena našem sistemu obrazovanja i privrednom ambijentu. Tokom školske 2017/2018. godine, po dualnom sistemu obrazovanja, edukovano je 270 učenika kod 101 renomiranog poslodavca, kao što su: Franca, Hotel Hilton, Hotel Splendid, Hotel Centre Ville, Toščelik, Adriatic Marinas, Kalamper, Ljepotis Automotive, Alliance, Škoda, Osmanagić Co i mnogi drugi.

U procesu je učestvovalo 17 stručnih škola iz 12 opština, sa 14 obrazovnih programa tj. smjerova. Školske 2018/2019. godine po sistemu dualnog obrazovanja, pored 270 učenika koji su upisani prethodne školske godine, obrazuje se i novih 300 učenika u 19 opština. U dualno obrazovanje uključeno je 26 škola, sa 19 obrazovnih programa."

Radovanović podsjeća da poslodavci koji žele da se uključe u dualni sistem obrazovanja i prihvate učenike na obuku moraju ispunjavati određene materijalne, prostorne i kadrovske uslove.

"Komisije koje su činili predstavnici Centra za stručno obrazovanje i škola, posjetili su poslodavce u cilju utvrđivanja ispunjenosti predviđenih uslova. Broj poslodavaca koji su dobili pozitivno mišljenje za ulazak u dualni sistem obrazovanja u 2017. godini bio je 101, a u 2018. godini 184 poslodavca što ukupno čini 285 poslodavaca kod kojih se školuju učenici koji realizuju nastavu kroz dualni sistem obrazovanja." Sanja Marković je učestvovala u radu panela „Ljudski resursi - preduslovi uspješnosti klastera“. Poslovni forum je organizovan pod pokroviteljstvom zamjenika predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Vjekoslava Bevande.
 

Portal Analitika