Ovim povodom, ambasadorka Ujedinjenog Kraljevstva gospođa Alison Kemp i ambasador SR Njemačke gospodin Robert Veber su izjavili:“U nedjelju, 11. novembra, Ujedinjeno Kraljevstvo i SR Njemačka, zajedno sa drugim zemljama širom Evrope, će se osvrnuti na završetak Prvog svjetskog rata, čija cijena je bila oko 37,5 miliona mrtivh i ranjenih civila i vojnika. Bio je to rat koji je do temelja uzdrmao Evropu na početku dvadesetog vijeka.
Skoro svaka porodica u Evropi ima svoju priču o Prvom svjetskom ratu, bilo da je to iskustvo djeda njemačkog ambasadora Vebera koji se borio na zapadnom frontu, i koji se nakon tog iskustva okrenuo pacifizmu, iskustvo Crnogoraca koji su mnogo pretrpjeli tokom Velikog rata, ili mornara koji su se pobunili u Kotoru. Svi koji su učestvovali u borbama nadali su se da je to rat koji će okončati sve ratove. Nažalost, iz sadašnje perspektive znamo da ta očekivanja nijesu ispunjena. Danas, britanska i njemačka vlada blisko sarađuju kako bi se istorijski spomen na rat očuvao za buduće generacije, čak i kada izblijedi iz živog sjećanja.
Tokom rata, crkvena zvona u našim dvijema zemljama i širom Evrope se nijesu oglašavala, ali kada je oružje u rovovima utihnulo, i kada je 11. novembra proglašeno primirje, zvona su pozdravila mir. U 12:30 časova, 11. novembra ove godine, u Ujedinjenom Kraljevstvu i SR Njemačkoj crkvena zvona će se ponovo oglasiti u znak sjećanja, počevši od zvona Vestminsterske opatije tokom službe u znak mira i pomirenja, kojoj će prisustvovati Njeno Visočanstvo Kraljica Elizabeta i predsjednik Njemačke, gospodin Štajnmajer.
Velika Britanija i Njemačka su pozvale vjerske zajednice širom Evrope, uključujući zajednice u Crnoj Gori, da se pridruže ovoj simboličnoj akciji za mir. Naša namjera je da ovaj čin izbjegne bilo kakvu naznaku nacionalizma ili trijumfalizma. Želimo da svi koji čuju zvona zastanu i razmisle o miru. Veoma smo zadovoljni što su se ovoj inicijativi odazvale hrišćanska, muslimanska i jevrejska zajednica u Crnoj Gori, svaka na sebi svojstven način. Ovaj ekumenski doprinos je izraz dugoročne istorije tolerancije u Crnoj Gori.
"Stoga, ukoliko u nedjelju, 11. novembra, u 12:30 časova čujete zvona u Crnoj Gori, pozivamo vas da zajednički razmislimo o važnosti mira i pomirenja, sto godina nakon završetka Prvog svjetskog rata", zaključuje se u saopštenju.