"Predsjednik je čestitao SUBNORU obilježavanje jubileja, 70 godina od osnivanja i izrazio uvjerenje u nastavak saradnje države sa boračkom organizacijom na temeljima svijetle crnogorske antifašističke tradicije koju njegujemo i u ovom vremenu.
Ukazao je na značajnu ulogu SUBNOR-a i Antifašista u svim prelomnim momentima novije istorije Crne Gore, posebno u procesu obnove nezavisnosti i očuvanju građanskog duha države. On je naglasio da je antifašizam temelj i današnje Crne Gore kojim se ponosimo u svjetskoj zajednici i kojem smo istinski posvećeni i istrajni u odbrani njegovih vrijednosti. Takva tradicija obavezuje nas, kazao je Đukanović, da slobodarske ideje prenosimo i na mlađe generacije u cilju ekonomskog i ukupnog društvenog razvoja. Predsjednik je istakao da je to i nadalje jedna od važnih uloga SUBNOR-a, koji zahvaljujući tradiciji i aktivnostima ima vidan ugled u crnogorskom društvu", navodi se u saopštenju.
Delegacija je, kako se dodaje, izrazila očekivanja da se posebnim zakonom riješi položaj i uloga SUBNOR-a.
"Takođe, ukazali su na potrebu istrajnosti državnih organa u odlučnom stavu da se riješe pitanja crkve i crkvene imovine, ali i uklanjanje crkve sa Rumije. Borci i antifašisti osudili su događaje vezane za 1918. godinu kojima se veliča nelegitimna Podgorička skupština i njene odluke koje su dovele do ukidanja crnogorske državnosti.
Tokom razgovora u kojem su učestvovali i potpredsjednik Slobodan Simović i generalni sekretar Dragan Mitov Đurović, bilo je riječi o projektima SUBNOR-a kojima se njeguje tradicija NOB-a, ali i uspostavljaju novih međudržavnih veza, širenju antifašističkih ideja, zaštiti spomen obilježja, kao i o aktuelnom politčkom trenutku", zaključuje se u saopštenju.