POBJEDA: Kada će Odbor za dalju reformu izbornog i drugog zakonodavstva početi sa radom?
GVOZDENOVIĆ: Očekujem da se imenovanje članova Odbora obavi sjutra nakon glasanja u okviru tačke dnevnog reda izbori i imenovanja, nakon čega se ta odluka objavljuje u Službenom listu, nadam se već u utorak, čime se stiču sve formalne pretpostavke za početak rada.
Kao najznačajnija i državotvorna partija, DPS je još prošle godine inicirala izmjene izbornog zakonodavstva ne zato što je postojeći zakonski okvir u ovoj oblasti loš, nego zato što je naš princip da se svaki zakon može učiniti boljim. To je posebno važno kada je u pitanju materija koja, i neposredno i posredno, ima veliki javni značaj.
POBJEDA: S obzirom na to da će biti veoma širok djelokrug rada tog tijela, u okviru kojeg će biti otvorena i pitanja poput izmjena Ustava, koliko je realno očekivati kompromis i dvotrećinsku podršku rješenjima?
GVOZDENOVIĆ: Ja sam po prirodi optimista, ali imajući u vidu pređašnja iskustva, razumijem skepsu sadržanu u vašem pitanju. Podsjetiću da je prošle godine Skupština, na inicijativu DPS-a, usvojila izmjene i dopune tri od četiri ključna zakona iz izborne legislative. Tada smo predložili i nova rješenja u (četvrtom) Zakonu o izboru odbornika i poslanika. Sve predložene izmjene su bile homogenizovane sa preporukama ODIHR-a iz 2016. godine. Nažalost, tada nijesmo dobili podršku opozicije, što je bilo neophodno, s obzirom na to da se ovaj zakon mijenja dvotrećinskom većinom.
Naši tadašnji prijedlozi podrazumijevali su veću transparentnost rada DIK-a, povećanje obavezne zastupljenosti žena na izbornim listama i mogućnost da građanin može, svojim potpisom, podržati više od jedne izborne liste. Naše sugestije takođe su podrazumijevale i preciziranje početka i kraja kampanje, produženje roka za odlučivanje po prigovorima, obavezu usvajanja etičkog kodeksa organa za sprovođenje izbora… Nemam dilemu da se svim ovim prijedlozima, objektivno, ne može osporiti pozitivistički i konstruktivan smisao, pa je, logički gledano, nejasno zbog čega smo naišli na opstrukciju.
Imajući u vidu ukupni politički kontekst u Crnoj Gori, ne treba očekivati da logika i boljitak uvijek budu bazni parameter odlučivanja. Ipak, nadam se da će, ovog puta, zdrav razum biti iznad politikantstva.
Ukoliko se procijeni da su neophodne izmjene Ustava u dijelu koji tretira izborne procese ili opšti izborni ambijent, spremni smo da čujemo sve prijedloge opozicije i podržimo ih, naravno, samo u slučaju da se time optimizuje ne samo legislativa, nego i ukupna atmosfera za održavanje izbora.
Politikantski i populistički igrokaz Bečića i Abazovića
POBJEDA: Kako komentarišete najavu Demokrata i Ure da će se izbornim zakonodavstvom baviti u paralelnom forumu, van institucija?
GVOZDENOVIĆ: Ne razumijem namjeru dijela opozicije da se važnim pitanjima, kakvo je dalja reforma izbornog i drugog zakonodavstva, bave radom u vaninstitucionalnim formama. No, i ta eventualna rješenja jedino se mogu implementirati kroz regularne i institucionalne procedure.
Razumio bih ovu namjeru dijela opozicije, ako se ne bi radilo o paralelizovanju institucionalnog i neinstitucionalnog rada. Ovako, odbijajući institucionalno učešće u nekom procesu, uz istovremeno kreiranje nekog vaninstitucionalnog forumskog okvira koji kroz tu formu rada dogovor ne može da materijalizuje, meni liči na politikantski i populistički igrokaz. Ubijeđen sam da su znanje, iskustvo i kvalitetni prijedlozi rješenja u rukama predstavnika naroda koji odgovorno (dolaskom na posao, učešćem na sjednicama odbora i plenumskim zasijedanjima) svoju dužnost obavljaju u Skupštini, kao i, naravno, u korisnim i konstruktivnim sugestijama koje očekujemo od predstavnika NVO, akademske zajednice i od cjelokupne javnosti, kroz veoma transparentan proces rada Odbora, na kome ćemo insistirati.
(Opširnije u današnjoj Pobjedi)