Američki predsjednik Donald Tramp i ruski predsjednik Vladimir Putin, iz bezbjednosnih razloga, došli su odvojeno.
Ceremonija obilježavanja stote godišnjice kraja Velikog rata počela je s malim zakašnjenjem, nešto poslije 11 sati. Tačno u 11 sati 11. novembra 1918. je potpisano primirje.
Intonirana je francuska himna i Makron je izvršio smotru vojnika.

U svom govoru na svečanosti, Makron je podsjećajući na žrtve, rekao da je "tokom četiri godine rata, Evropa gotovo počinila samoubistvo".
On je pozvao svjetske lidere da potvrde svoju odgovornost za mir i djeci prenesu "svijet o kakvom su prošle generacije sanjale".
"Nove ideologiije manipulišu religijama, dok istorija prijeti da ponovi svoj tragični tok", upozorio je on u govoru na centralnoj ceremoniji kod Trijumfalne kapije u Parizu, u prisustvu oko 70 svjetskih lidera među kojima je i predsednik Crne Gore Milo Đukanović.
Makron je podsjetio da su 11. novembra 1918. u 11 sati ujutro, prije tačno sto godina, u Parizu i cijeloj Francuskoj ođeknule trube i zazvonila zvona, a to je, istakao je, bilo primirje.
"Moramo se sjetiti te ogromne povorke boraca koji su došli iz cijelog svijeta jer je Francuska za njih predstavljala vrijednosti koje su cijenili", rekao je Makron.
Tokom te četiri godine, ukazao je, "Evropa je umalo izvršila samobistvo - sa deset miliona poginulih i šest miliona ranjenih, a mnogi od onih koji su se iz rata vratili izgubili su svoju mladost, ideale, radost življenja".
Pobjednici i pobijeđeni su dugo bili u istoj žalosti, istakao je francuski predsjednik i poručio da lekcija ne može biti "jedan narod protiv drugih" - ta pouka nas obavezuje da mislimo o budućosti i suštinskim stvarima.
"Svijet je otkrio razmjere rana koje je skrivao žar borbi. Suze umirućih smjenjivale su se suzama preživjelih", rekao je, dodavši da su mladići iz cijelog svijeta umirali za sela za koja nikad nisu ni čuli.
Makron je u govoru istakao značaj patriotizma Francuza koji su se borili 1914, a vrijednosti patriotizma suprotstvio je - nacionalizmu.
"Francuska zna šta duguje svojim borcima i borcima iz cijelog sveta. Klanja se pred njihovom veličinom. Neka ova godišnjica bude dan kada se obnavlja vječna odanost naših mrtvima", naglasio je Makron. .
"Za naš svijet sviće zora novog doba, zora civilizacije koja čovjekove sposobnosti uzdiže do najvećih visina", poručio je, pozvavši na "dostojanstveno suočavanje sa sudom budućnosti".
Makron je zahvalio prisutnim svjetskim liderima "što su se danas okupili kao braća", ali je zaključio da ovaj skup ne treba da bude samo "skup jednog dana".
"Živio mir, živjele slobodne zemlje, živjela Francuska", tim riječima je francuski predsjednik završio svoj govor, nakon čega je položio vijenac i zapalio plamen kod Spomenika neznanom junaku.

Ceremonija obeležavanja 100. godišnjice završetka Prvog svjetskog rata počela je ispred Trijumfalne kapije čitanjem pisama vojnika koji su učestvovali u ratu.
Pisma koja su napisana prije sto godina čitalo je osam tinejdžera.
"Dragi moji roditelji, danas je bilo predivno. Dobili smo vijesti o primirju jutros u 9.30. Imao sam 10 minuta da se pripremim za veliku paradu na trgu u Monsu... Ulice su bile prepune civila koji su skakali od sreće bacajući cvijeće... Trg i ulice bili su u najrazličitijim bojama", navodi se u pismu oficira britanske kraljevske konjičke artiljerije.
Moving WW1 centenial ceremony under Arc de Triomphe. Young people read out testimony of French, German, British and American soldiers. @NPRnewsdesk pic.twitter.com/3byCNKeuNo
— Eleanor Beardsley (@ElBeardsley) November 11, 2018