Policija i Tužilaštvo u finansijskoj istrazi namjeravaju da dođu do podataka o tome da li je imovina svih osumnjičenih stečena legalno.
Ukoliko istražitelji doću do saznanja da imovina pojedinih članova prevazilazi njihove zvanične prihode i ukoliko ne budu imali potrebnu dokumentaciju kojom će dokazati porijeklo, biće zatraženo da im se nekretnine blokiraju.
PROVJERE U finansijskoj istrazi ne provjerava se samo pokretna i nepokretna imovina osumnjičenih, već i njihovih srodnika, prijatelja, ukoliko postoji indicija da su neke nepokretnosti upisali na njihova imena. Pod lupom su svi bankovni računi, stanovi, kuće, poslovni objekti, vozila...
Osim imovine u Crnoj Gori, istražitelji utvrđuju da li neki od njih imaju imovinu u inostranstvu koja bi tokođe mogla biti predmet provjera. Tužilaštvo je kao vođe kriminalnih grupa označilo Kotoranina Igora Vukotića, Nikšićanina Ranka Radulovića i albanskog državljanina Erogena Brajovića. Osim Radulovića, Brajovića i Vukotića, aktom Tužilaštva su obuhvaćeni i Radoš Petrušić, Stefan Radulović (22), Luka Radulović (24), Ratko Martinović (38), Darko Vicković (38), Nikola Mandić (20), državljani Bosne i Hercegovine Nenad Lubura (52), Radoje Preradović (54) i Miladin Dedović. Naredbom su obuhvaćeni i Zlatko Matanović iz Skadra, Nikšićanin Stefan Perović i Kotoranin Nikola Mršić, koji je u bjekstvu. U ovoj istrazi saslušan je veći broj svjedoka čija su se imena, prema naredbi za sprovođenje istrage, našla na spisku za odstrijel.
Saslušani su neraspoređeni službenici Agenicije za nacionalnu bezbjednost Duško Golubović i Zoran Lazović, službenik policije Duško Koprivica. Iskaz su dali i braća Marko i Vladimir Vilotijević, Darko Janjić i Radovan Mijović.
SVJEDOČENJE
Ključni svjedok Tužilaštva pod kodnim imenom Jadranko Jonski, svjedočio je u Višem sudu video-linkom i razotkrio je namjere grupe koja je planirala da likvidira osobe koje nijesu podobne, ili koje su im se našle na putu. Prema njegovim navodima, pet miliona eura je bilo predviđeno za izvšenje egzekucija.
Jonski je kazao da je za likvidaciju glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića bilo predviđeno pola miliona eura i da su za praćenje angažovali njega i još dvije osobe koje su na spisku osumnjičenih u ovoj istrazi. Osim iskaza zaštićenog svjedoka, Tužilaštvo ima i snimljene razgovore pojedinih osumnjičenih koji razotkrivaju njihove namjere i potvrđuju verziju koju je ispričao ključni svjedok.
Zahtjev za blokadu Kašćelanovih nekretnina
Specijalno tužilaštvo je nakon opsežne istrage došlo do podataka koji ukazuju na osnovanu sumnju da je više od petnaest nekretnina, koje su u vlasništvu Slobodana Kašćelana i njemu bliskih osoba, stečene od novca za koji ne postoji pokriće.
Istražitelji su tražili da im se te nekretnine blokiraju. Finansijska istraga protiv „kavačke grupe“ vodi se uporedo sa krivičnim postupkom koji je u toku zbog sumnje da je 15 osoba iz tog klana počinilo više krivičnih djela. Istražitelji, kako je Pobjeda ranije pisala, provjeravaju porijeklo imovine članova kriminalnih grupa iz Kotora, Budve, Bara, Nikšića i Podgorice, za koje se sumnja da je stečena ilegalno. Na provjeri je pokretna i nepokretna imovina „škaljaraca“, „kavačana“, barskog i budvanskog kriminalnog klana, kao i određenih grupacija iz Podgorice i Nikšića.