Politika

I dalje sanjaju srpsko more

Bivši član Političkog savjeta Dveri i srpski istoričar Milo Lompar bio je glavni govornik na ,,Svečanoj akademiji povodom oslobađanja Kotora i dana ujedinjenja“, koja je održana krajem prošle sedmice. 
I dalje sanjaju srpsko more
PobjedaIzvor

Skupu su osim predstavnika lokalnih vlasti prisustvovali i predstavnici brojnih srpskih udruženja bliskih Srpskom nacionalnom savjetu.

Bivši visoki funkcioner Dveri Milo Lompar je, braneći tezu o ,,srpskom moru“ koju je iznio njegov kolega Aleksandar Raković, saopštio da je jedan od najtrajnijih i najdubljih istorijskih snova u srpskoj kulturi bio - san o moru.

- Srpsko prisustvo na moru obilježeno nemanjićkim prisustvom i državom, koja je postojala upravo na tim prostorima, predstavljalo je uvijek snažan dio nacionalnog pamćenja i poetske mašte. Istorijska sudbina srpskog naroda vezana je za jedan istorijski oblik koji podrazumijeva granična situacija narodnog postojanja. Ona u svakom smislu obilježava dramu Srba na moru. Ta drama na moru nigdje nije imala tako jasan vid kao što je to bilo u krajevima Boke Kotorske, kazao je Lompar.

Prema njegovim riječima, uvijek je pogled Srbije bio vezan za tradicije, bilo pravoslavlja bilo latiniteta u Kotoru i Boki Kotorskoj i u isto vrijeme uvijek se sa ovih prostora gledalo prema Srbiji.

- Ta istorija srpskog naroda, koja je doticala različite tradicije, je u izvjesnom smislu obilježila srpsku kulturu, arhitekturu, prostornu uređenost i slikovne oblike da zauvijek ostane netaknuta pravoslavnost fresaka naših srednjovjekovnih manastira, kao znak izvorne i dominantne tradicije, ustvrdio je Lompar. On tvrdi da su srpski vojnici krenuli u oslobađanje svojih sunarodnika u carevini koja ih je tištila, tlačila i onespokojavala.

- Krenuli su u Bosnu i Hercegovinu, krenuli su ka moru. U izvjesnom smislu Bokelji su to zaslužili svojim dugotrajnim, istrajnim i izuzetnim načinom postojanja. Malo je šta u našoj kulturi tako postojano vezano za srpsku nacionalnu tradiciju i srpsku kulturu kao život Srba u Boki Kotorskoj. Bokelji, čiji su tragovi vidni u istoriji Srbije u 19. i 20. vijeku, obilježili su jedan specifičan oblik srpskog postojanja.

Govorio na Amfilohijevoj promociji, potpisao apel za Kosovo Lompar, doskorašnji član Političkog savjeta Dveri, jedan je od potpisnika Apela za Kosovo kojim se optužuje državni vrh Srbije da priprema izdaju. Lompar je bio i jedan od govornika na promocijama Amfilohijeve knjige širom Crne Gore. Predvodio je i delegaciju Dveri koja se 14. janura ove godine na Cetinju sastala sa Amfilohijem.

Portal Analitika

Komentari ()

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.