Crna hronika

Bošković: Čujović je sa tužiocem dogovorio da ga pusti na slobodu

Na suđenje Milošu Čujoviću, Nebojši Boškoviću, optuženim za višemilionsku prevaru, juče je u Višem sudu analizirana dokumentacija koja je proslijeđena iz Makedonije i Hrvatske, a koja se odnosi na uplate kod tamošnjih banaka. Ta dokumenta su proslijeđena po zamolnici Višeg državnog tužilaštva u Podgorici.
Bošković: Čujović je sa tužiocem dogovorio da ga pusti na slobodu
PobjedaIzvor

PRIGOVOR

Čujoviću se sudi u odsustvu jer je u bjekstvu, dok je osim Boškovića na optuženičkoj klupi i Nataša Golović zbog sumnje da im je pomogla u prevari. Branilac Boškovića, advokat Ratko Pantović, kazao je da prigovara priloženoj dokumentaciji, jer nijesu saslušani bankari koji su učestvovali u transferima. Pantović zahtijeva i da se iz predmeta izuzmu tajno snimljeni razgovori.

- Odlukom Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Dragojević protiv Hrvatske, koja je donesena 2015. godine, utvrđeno je da mjere tajnog nadzora zadiru u intimu i povređuju ljudska prava. Mjere nadzora ne bi trebalo sprovoditi ukoliko se dokazi mogu pribaviti na drugi način – rekao je advokat Pantović. U ovom slučaju postoje transferi u bankama pa, prema mišljenju Pantovića, mjere tajnog nadzora nijesu bile neophodne. Pantović je naglasio da u spisima ima više od 70 odsto privatnih razgovora između okrivljenih. Sa druge strane, Tužilaštvo je kategorično da su dokazi pribavljeni u skladu sa ZKP-om. Optuženi Bošković je naveo da iz spisa nije trebalo izdvojiti dopise Interpola, jer to njemu ide u prilog. - Sa Čujovićem je tužilac dogovorio da ga pusti na slobodu - prokomentarisao je optuženi Bošković.

MALVERZACIJE

Prema navodima jedne optužnice, Bošković je organizovao kriminalno udruženje sa Čujovićem. Od 1. januara do septembra 2013. godine, dok se nalazio u pritvoru ZIKS-a, Čujović se, koristeći programerske vještine, predstavljao službenicima inostranih banaka kao vlasnik žiro računa.

On je bankarskim službenicima davao instrukcije da se sa deviznih računa otvorenih u inostranim bankama izvrši prenos novca na devizne račune više osoba. Na taj način Bošković i Čujović su sebi pribavili imovinsku korist od 1.446.171,80 eura. Od ovog iznosa je ostalo blokirano 249.425 eura.

Čujović je od decembra 2017. godine nedostupan crnogorskim vlastima. On se na slobodi našao nakon što mu je Viši sud ukinu pritvor jer je njegova porodica dala jemstvo od 230.000 eura koji su uplaćeni u sudski depozit. Sud mu je tada zabranio napuštanje Podgorice i određena mu je mjera nadzora javljanja „određenom državnom organu“, što je ovaj optuženi poštovao nekoliko mjeseci.

Portal Analitika