U dokumentu međutim nije navedeno zbog čega ta skladišta nijesu adekvatna za tu namjenu. Obrada sakupljenog medicinskog otpada u Crnoj Gori vrši se u Podgorici i Beranama i smatra se da su postojeći kapaciteti dovoljni.
Podsjetimo, infektivni i visoko infektivni jeste opasan otpad koji, zbog patogenosti i broja mikroorganizama, predstavlja rizik po zdravlje ljudi.
To su kulture i materijal iz laboratorija koji sadrži infektivne agense; oprema, materijal i pribor koji je bio u kontaktu s krvlju, derivatima krvi, ostalim telesnim tečnostima, izlučevinama od klinički potvrđenih inficiranih pacijenata, uključujući hirurške zahvate i obdukcije; otpad iz odeljenja za patologiju i izolaciju infektivnih pacijenata; otpad od dijalize, infuzije i sličnih zahvata, uključujući sav pribor i materijal za jednokratnu upotrebu; zarazni otpad koji je bio u dodiru sa inficiranim pacijentima, kao i visoko infektivan otpad iz medicinskih laboratorija.
U Izvještaju o sprovođenju Plana upravljanja medicinskim otpadom za 2017. godinu, navodi se da je sakupljeno blizu 400 tona, i to: 397 tona medicinskog otpada (podgrupa 18 01), 0,67 tona farmaceutskog otpada i citostatika dvije tone.
Ovim podacima obuhvaćeni su proizvođači medicinskog otpada čiji je osnivač Ministarstvo zdravlja, odnosno domovi zdravlja, opšte bolnice, KBC CG, Zavod za hitnu medicinsku zaštitu, Zavod za transfuziju krvi, Institut za javno zdravlje i ZU Apoteke CG „Montefarm“.
“Nijesu uzete u obzir količine otpada koje se proizvode i sakupe iz privatnih zdravstvenih ustanova, apotekarskih ustanova, staračkih domova…”, piše u Izvještaju.
Koncesionim elaboratom za upravljanje medicinskim otpadom projektovana godišnja količina ovog otpada je 654 tone. Sakupljenost je oko 61%.
“Kao i prošlogodišnjem izvještaju, kao poseban problem istaknuto je upravljanje patoanatomskim otpadom. U 2017.godini bilo je šest tona ovog otpada.Farmaceutski citostatički otpad se predaje ovlašćenom sakupljaču na dalji tretman”, piše u dokumentu.
U izvještaju koncesionara navedeno je da prilikom preuzimanja otpada JZU su primijećeni sljedeći nedostaci: da ambalaža za infektivni otpad u većini slučajeva nije zadovoljavajućeg kvaliteta, privremena skladišta infektivnog otpada uglavnom nijesu adekvatna za tu namjenu, pojedine ustanove ne vrše mjerenje količina otpada koji predaju koncesionaru.
“Shodno uočenim problemima, u narednom periodu će se preduzeti koraci na izradi jednobraznih uputstava za razvrstavanje otpada na mjestu nastanka, obezbijediće se dodatna edukacija na svim nivoima zdravstvene zaštite, razmotriće se mogućnost reciklaže dijela otpada…”, zaključuje se u dokumentu.
P.Z.