Ministar zdravlja Kenan Hrapović je juče komentarišući odlazak ljekara iz javnog zdravstva rekao da ,,niko nikoga ne može zadržati tamo gdje radi, niti gdje boravi.
- Crnu Goru napustilo je oko 50.000 ljudi. Dakle, nije problem samo odlaska ljekara već svih struka. Mi samo možemo da uradimo sve što je u našoj moći da bi ubijedili ljekare da ostanu, ima i onih koji su otišli u privatni sektor pa se sada svojevoljno vraćaju u državni sektor – rekao je Hrapović, naglasivši da nemaju novije podatke koliko je ljekara napustilo javno zdravstvo.
S druge strane, u Sindikatu zdravstva prije dva mjeseca objavili su spisak po kojem je u posljednje četiri godine zdravstveni sistem napustilo 107 doktora.
Najveći broj njih novi radni odnos zasnovao je u privatnim zdravstvenim ustanovama, dok je određeni dio nastavio sa radom u inostranstvu.
Ljekari koji su radni odnos zasnovali u inostranstvu, najviše su se odlučili za Njemačku, Švajcarsku, Švedsku i Austriju. Od država u regionu, ljekari su odabrali Srbiju i Sloveniju.
Iz Sindikata doktora medicine u više navrata su upozoravali da problem odliva ljekara treba što prije rješavati, kako ne bi došlo do ugrožavanja funkcionisanja zdravstvenih ustanova.
U Ministarstvu zdravlja imali su drugačiju statistiku, po kojoj su u posljednjih šest godina iz KCCG otišla 42 doktora, od čega 15 u penziju, jedan u Dom zdravlja Danilovgrad, jedan u Agenciju za ljekove, tri na Medicinski fakultet.