Društvo

Nasilni ekstremizam predstavlja prijetnju po stabilnost Zapadnog Balkana

Nasilni ekstremizam predstavlja prijetnju po stabilnost Zapadnog Balkana i cijele Evrope, a borba protiv radikalizma podrazumijeva multisektorski pristup i zajednički rad država regiona.

Nasilni ekstremizam predstavlja prijetnju po stabilnost Zapadnog Balkana
Portal AnalitikaIzvor

To je ocijenjeno na otvaranju foruma pod nazivom Zajednički pristupi i saradnja u borbi protiv ekstremizma, koji je u Bečićima organizovao Međunarodni republikanski institut, prenosi PR centar. 

Potpredsjednik za programe u Međunarodnom republikanskom institutu, Skot Mastik, kazao je da je nasilni ekstremizam prijetnja po regionalnu stabilnost Zapadnog Balkana, ali i cijele Evrope.

„To se tiče i ekonomske nestabilnosti i postoji osjećaj nepovjerenja, koji potiče od konflikata iz 90-ih godina. Postoje ekstermisti i svi oni potpaljuju nacionalnu mržnju kako bi ostvarili svoje ciljeve“, rekao je Mastik.

On je naveo da su se neki ljudi iz regiona pridružili Islamskoj državi.

Prema riječima Mastika, njihov povratak kući predstavlja opasnost po region.

„Zapadni Balkan je ugrožen i ranjiv od stranih uticaja. Imamo državne i nedržavne aktere koji bi mogli da potpaljuju takve težnje“, kazao je Mastic.

On je rekao da u Kremlju postoji prilično jaka kampanja protiv Evropske unije (EU) i NATO-a, koju podržavaju ekstremističke grupe. 

„Kremlj opet potpaljuje etničke podjele kroz različite kampanje, gdje imamo podijeljenost sa jedne strane pravoslavaca, sa druge muslimana“, rekao je Mastic.

Prema njegovim riječima, pristup borbi protiv nasilnog ekestremizma podrazumijeva multisektorski pristup, a fokus je na bezbjednosnom pristupu.

„Mnogo posla preostaje da se uradi ako želimo da porazimo i obeshrabrimo nasilni ekstermizam“, ukazao je Mastic.

Šef Biroa operacija vezanih za sukobe i stabilizaciju u Stejt Departmentu, Pit Maroko, smatra da postoji mnogo revnosti, stručnosti i energije u državama regiona da se premoste prepreke koje nosi nasilni ekstremizam.

„Mi nismo ovdje da izmislimo toplu vodu, već da okupimo prave ljude, razmijenimo informacije, radimo zajedno kako bismo mogli da imamo regionalnu snagu. Ali da bismo sve to postigli moramo da počnemo od lokalnog nivoa. Vi ste, kao lideri, najdjelotvorniji u svojim zajednicama i možete da utičete na lokalne okolnosti“, poručio je Maroko i dodao da je radikalizacija
zajednički neprijatelj.

„Radimo zajedno, kako bismo mogli da kontrolišemo nasilni ekstremizam i da mu stanemo na put. Moramo da počnemo od lokalnog nivoa. Vi ste zaduženi za svoje zajednice, da njih učinite flesksibilnijim, jačim i otpornijim. Treba da istražujemo metode, da postoji povezanost sa liderima na državnom nivou“, rekao je Maroko.

skup-eksteremizam

Zamjenik koordinatora u Birou za borbu protiv terorizma i nasilnog ekstremizma u Stejt Departmentu, Christopher Harniš, rekao je da je prijetnja od terorizma postala složenija i opasnija nego ikada ranije.

„Nema mjesta na zemlji, čak ni ovaj divni dio svijeta, nije imun na terorizam“, rekao je Harniš.

Prema njegovim riječima, prošle godine, više od 120 terorističkih grupa pojavilo se u 48 država.

„Ove grupe su pospješile netoleranciju i nasilje. Rezultat radikalnih ekstremističkih postupanja je devastirajući. Kada govorimo o islamskim grupama, govorimo o odgovornosti za 22 hiljade žrtava, a većina njih su muslimani“, rekao je Harniš.

Kako je naveo, ne postoji monopol kada je u pitanju nasilni ekstremizam.

Harniš je kazao da radikalizovani pojedinici ostaju u zemljama porijekla, kako bi mogli da rade na regrutaciji novih pripadnika.skup-ekstremizam3

On je dodao da je prevencija ekstremizma od ključnog značaja. 

Prema riječima Harniša, bezbjednosni organi mogu da zaustave neke napade, ali jedini način da se uspješno eliminiše prijetnja od terorizma je zajednička pobjeda nasilnih ideologija.

On je istakao da mora da postoji volja među političkim, vjerskim i drugim vođama da prepoznaju da problem radikalizacije uopšte postoji.

„Ako ne prepoznamo problem nikada nećemo moći da nađemo rješenje i radikalizacija će nastaviti da se dešava“, dodao je Harniš.

Kako je objansio, političari ne bi trebalo selektivno da se bave ekstremizmom i radikalizacijom. 

Harniš je dodao da su za uspješniju strategiju prevencije potrebna dobra lokalna rješenja.

„Moramo da imamo zakone i propise koji će se pozabaviti onima koji su bili uključeni u terorizam. Važno je obezbijediti da teroristi ne radikalizuju druge zatvorenike i da se omogući njihova rehabilitacija, kada budu pušteni iz zatvora“, rekao je Harniš.

Kako je kazao, krajnji element uspješne strategije prevencije je primjena politika koje se mogu boriti protiv stranih država koje plasiraju radikalne ideologije.
Portal Analitika