Objasnila je i da je pismo zdravstvenim radnicima mjera opreza, te da ono sadrži preporuke koje su iste i u ostalim evropskim zemljama.
- Terapija se ne smije obustavljati, niti pacijenti smiju samoinicijativno da prestanu da se liječe, bez konsultacije sa ljekarom, jer tako mogu naškoditi svom zdravlju - kazala je Božović za Pobjedu.
Hidrohlortiazid je, prema njenim riječima, supstanca koja se koristi decenijama i nigdje nije predloženo da se lijek povuče iz upotrebe.
Cicmil-Sarić: Važno je raditi redovne dermatološke kontrole
Onkolog dr Nada Cicmil-Sarić kazala je za Pobjedu da upozorenje Agencije za ljekove i medicinska sredstva nije beznačajno i da treba biti oprezan sa primjenom tog lijeka, ali ga ne prekidati. Ona nagalašava da je ključna fotoprotekcija, odnosno izbjegavanje solarijuma, te da se rade redovne dermatološke kontrole.
Na spisku 35 spornih ljekova
Na spisku ljekova koji sadrže supstancu ,,hidrohlortiazid“ nalazi se čak 35 spornih medikamenta sa različitim tržišnim imenom, ali na svakoj kutiji piše koju aktivnu supstancu sadrži i u kom procentu. To su ,,enalapril“, ,,vivace“, ,,termikol“, ,,korace“, ,,telmipres“, ,,skopril“, ,,iruzid“, ,,nebilet“, ,,mikardis“, ,,prilazid“, ,,losar“, ,,erinorm“, ,,hemokvin“, ,,hemopres“, ,,irbenida“, ,,prilenap“, ,,prilinda“, ,,tensek“, ,,janida“, ,,ampril“, ,,kazakombi“, ,,enap“, ,,lorista“, ,,tolukombi“, ,,valsakombi“, ,,lodoz“, ,,kondiovan“, ,,monopril“, ,,enates“, ,,binevol“, ,,tritace“ i ,,diunorm“.
Opširnije u Pobjedi