Redakciji Pobjede javilo se više roditelja koji ovu mast nijesu mogli da pronađu u apotekama. Majka jednomjesečne bebe ispričala je da je do tog lijeka ipak uspjela da dođe, ali ,,na crno“.
- Nakon porođaja, moj dječak dobio je infekciju oka izazvanu bakterijom stafilokoka. Ljekar nam je rekao da je najbolje da uzmemo mast ,,hloromfenikol“. Išli smo od apoteke do apoteke po čitavom gradu. U jednoj privatnoj apoteci farmaceutkinja mi je, nakon što sam rekla da se radi o novorođenčetu, rekla da mast nabavljaju ,,na crno“ i da može stići za nekoliko dana – kazala je čitateljka čije je ime poznato redakciji Pobjede.
U Zdravstveno-sanitarnoj inspekciji, međutim, tvrde da prilikom kontrole apoteka nijesu zatekli mast za oči ,,hloramfenikol“ bez dokaza o porijeklu.
- Zdravstveno-sanitarna inspekcija kontroliše apoteke u Crnoj Gori, kako redovno, po unaprijed utvrđenom planu kontrola, tako i po inicijativama, putem kojih građani, odnosno pacijenti, prijavljuju uočene nepravilnosti – kazali su iz Inspekcije, navodeći da su se inicijative koje su građani podnosili u toku prošle godine povodom apoteka najčešće odnosile na izdavanje ljekova bez recepta.
Iz Agencije za ljekove i medicinska sredstva kažu da nemaju inspekcijska ovlašćenja, te da nijesu upoznati o podacima o prisustvu medikamenata koji se prometuju izvan legalnog lanca snabdijevanja.
- U ovakvim situacijama, to jest kada registrovani lijek nije dostupan na tržištu, Agencija može izdati dozvolu za interventni uvoz neregistrovanog lijeka kako bi se zadovoljile potrebe tržišta. Procedura interventnog uvoza podrazumijeva da se bilo koja veledrogerija može obratiti sa zahtjevom za uvoz određenog lijeka uz dostavljanje dokumentacije kojom se potvrđuje kvalitet, bezbjednost i efikasnost lijeka koji se uvozi – naveli su iz Agencije.
Oni su istakli i da se tokom ove godine nijedna veledrogerija nije obratila sa zahtjevom da uveze ovaj lijek od nekog drugog proizvođača.