„Diskusija o unapređenju modaliteta u oblasti borbe protiv teškog i organizovanog kriminala, trgovine ljudima, terorizma i nasilnog ekstremizma koja je započela na Zapadnobalkanskom samitu u Londonu u julu ove godine, nastavljena je kroz model Upravljačke grupe za bezbjednost“, naveo je Pejanović, izražavajući uvjerenje da će doprinijeti ne samo rješavanju aktuelnih prijetnji, već i identifikaciji budućih izazova i rizika.
U tom kontekstu, naglasio je značaj efikasne i blagovremene razmjene operativnih i obavještajnih informacija i podsjetio na nedavno potpisani Sporazum o automatizovanoj razmjeni podataka između država potpisnica Konvencije o policijskoj saradnji u Jugoistočnoj Evropi koji ima za cilj da policijsku saradnju izdigne na veći nivo.
Takođe je istakao da je potrebno u kontinuitetu raditi na sprečavanju tokova finansija koje organizovane kriminalne grupe koriste za finansiranje svojih aktivnosti.
Govoreći o ilegalnoj trgovini oružjem, koja i dalje predstavlja ozbiljan problem za stabilnost regiona, ukazao je na tijesnu povezanost ilegalne trgovine oružjem sa terorizmom i nasilnim ekstremizmom i radikalizacijom i izrazio uvjerenje da će zemlje Zapadnog Balkana, integrisanim pristupom dati puni doprinos u borbi protiv ovih fenomena.
Britanska ambasadorka Alison Kemp, koja je zajedno sa državnim sekretarom Pejanovićem otvorila ovaj skup, ovom prilikom je naglasila da Ujedinjeno Kraljevstvo vidi budućnost Zapadnog Balkana i evropsku bezbjednost kao blisko povezanu, i dodala da prepoznaje da zajednički dijelimo prijetnje.
“Zato je važno da gradimo i produbljujemo partnerstva kako bismo učili jedni od drugih i pružili podršku tamo gdje možemo, pogotovo u smislu obezbjeđivanja efikasnog tokova informacija i pravljenja pravih koraka za suzbijanju nelegalnih finansijskih tokova”, saopštila je ambasadorka Kemp.
Takođe je naglasila da ove prijetnje predstavljaju rizik našim zajedničkim vrijednostima, imaju direktan uticaj na sigurnost i prosperitet naših građana i kao takvi su fundamentalni djelovi procesa pridruživanja Evropskoj uniji.
Sastanak Upravljačke grupe u okviru Berlinskog procesa okuplja zemlje Zapadnog Balkana (Crnu Goru, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju, Kosovo i Srbiju), kao i zemlje uključene u proces (Njemačku, Austriju, Italiju, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francusku).
Sastanak su zajednički organizovale Britanska ambasada u Podgorici i Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore.