Ta nevladina organizacija (NVO) sprovodi monitoring svih pet crnogorskih dnevnih štampanih medija u periodu od 1. jula ove do 1. marta naredne godine, kroz projekat koji je podržala Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori.
U izvještaju za septembar i oktobar navodi se da je u tom periodu u štampanim medijima objavljeno 8.842 tekstova.
"Od kojih se tek 711 objava odnosilo na proces evropskih integracija, što čini oko osam odsto ukupnog broja objava", kaže se u izvještaju.
Najviše je, kako se navodi, bilo članaka u kojima su evropske integracije samo pomenute, preko 400, zatim onih koji su se primarno odnosili na taj proces u smislu standarda i vrijednosti – preko 180, dok je najmanje bilo objava koje su se ticale EU integracija u tehničkom smislu, preko 120.
Najviše tekstova u vezi sa evropskim integracijama objavljeno je u rubrikama koje se odnose na politiku – preko 240 objava.
U izvještaju se navodi da se najviše tekstova odnosilo nacionalni nivo, naslovi su u najvećem broju slučajeva odgovarali suštini, odnosno sadržini teksta, a članci posvećeni evropskim integracijama su se u nešto više od hiljadu objava našli na naslovnoj strani novina.
Tip teksta koji je najviše korišćen za informisanje o procesu evropskih integracija bio je izvještaj, zauzimali su najčešće jednu četvrtinu strane, a najviše je bilo tekstova koji su po sadržini bili neutralno intonirani.
Kako su naveli iz GA, štampani mediji koji su obuhvaćeni izvještajem su Pobjeda, Vijesti, Dan, Dnevne novine i Sloboda.
"Cilj monitoringa je da se utvrdi koliko mediji izvještavaju o procesu pristupanja Crne Gore EU i koliko se građani istinski mogu informisati kroz štampane medije o ovom procesu", kazali su iz te NVO.