
Predsjednik je Confindustrije Crne Gore i Confindustrije Srbije. Confindustrija je najveća italijanska i jedna od najvećih evropskih poslovnih asocijacija, okuplja 150.000 kompanija i 5,5 miliona zaposlenih.
Košuta je od 2010. predsjednik UO kompanije Ocean Montenegro i suvlasnik još dvije barske firme koje se bave organizacijom prevoza robe.
POBJEDA: Koliko ste vi zadovoljni svojom investicijom ovdje?
KOŠUTA: Uložili smo značajna sredstva u plovila, opremu, obuku ljudi i nismo otpustili niti jednog radnika, jer smo smatrali da je naša uloga da budemo i dobar socijalni partner lokalnoj samoupravi. U posljednje vrijeme, situacija je postala dosta teška, jer smo suočeni sa iznenadnim i zasad neobjašnjivim prijedlogom Ministarstva saobraćaja da se za pružanje usluga pilotaže, priveza i remorkaže dodijeli još jedna koncesija.
POBJEDA: U čemu se onda ogleda, kako kažete, dobra saradnja sa Vladom?
KOŠUTA: Tačno je da imamo dobru saradnju sa Vladom, ali i da Ministarstvo saobraćaja sad vuče poteze koji nijesu u skladu s evropskom praksom ni sa javnim interesom. Ministarstvo smatra da je potrebno uvesti još jednog koncesionara, čime bi održivost toga posla bila dovedena u pitanje.
Mnogo veće luke Trst, Đenova, Kopar, čak i najveća evropska trgovačka luka Roterdam u toj oblasti imaju samo jednu koncesiju. To je ujedno i preporuka Evropske komisije, jer su sigurnost i javni interes važniji od zaštite konkurentnosti.
Čudi nas što Ministarstvo, bez analize javnog interesa i ne želeći da sačeka novi zakon o koncesijama, koji je u proceduri, kao ni najavljene izmjene Zakona o sigurnosti u pomorskoj plovidbi, žuri da raspiše još jednu koncesiju za posao koji kvalitetno i bez ijedne primjedbe obavlja Ocean Montenegro. Čiji je to interes, nije nam najjasnije, ali smo sigurni da nije javni. Vjerujemo da će analiza javnog interesa pokazati da je svima interes da se pridržavamo evropskih preporuka i slijedimo najbolju praksu EU zemalja.
U Vladi, za sad, nalazimo razumijevanje za naše stavove, nadamo se da će analiza javnog interesa to pokazati i odgovornima u Ministarstvu saobraćaja.
POBJEDA: Imate li informaciju kakav je trenutni status u vezi s tom koncesijom?
KOŠUTA: Dali smo naše komentare u javnoj raspravi o koncesionom aktu, dio je usvojen, a dio zanemaren iz nama neznanih razloga. U cijeloj stvari je bitno da zapravo uopšte ne postoji opravdan javni interes za uvođenje novog koncesionara. To bi nas gurnulo na rub rentabilnosti i momentalno bismo morali da otpustimo dio naših sjajnih radnika da bismo uopšte opstali.
Barem tri stvari su problematične i zahvalni smo što su mediji pokazali interesovanje, jer smatramo da je naš problem ujedno i res publica. Prvi problem je izostanak pravila kojima se reguliše pružanje usluga više koncesionara što dovodi do povećanja rizika po sigurnost i bezbjednost ljudi, imovine i plovidbe, odnosno potencijalno može stvoriti tehničke i operativne probleme, pa čak i onemogućiti pružanje lučkih usluga u Luci Bar, a prije svega usluga pilotaže.
Drugi je izostanak obrazloženja javnog interesa koji treba da stoji iza svake koncesije i koji je preduslov odlučivanja Vlade o svrsishodnosti pojedinačne koncesije. I na kraju naša kompanija smatra da smo diskriminisani ako novi koncesioni akt ne predvidi iste uslove za dodjelu koncesije, prije svega u pogledu potrebnih referenci, obavljanja djelatnosti najmanje pet godina, minimalno pet miliona eura prometa u prethodnom periodu, što bi vodilo kršenju Ugovora o koncesiji od koncedenta i što može izazvati nastanak štete za Ocean.
Zato je nejasno zašto Ministarstvo saobraćaja, kad već raspisuje koncesioni akt, ne postavi uslove koji bi u Crnu Goru doveli renomirane i kredibilne kompanije, jer po sadašnjem stanju stvari, koncesiju može dobiti i kompanija koja nema nikakvog iskustva u obavljanju ove djelatnosti i bez poslovnih i finansijskih referenci.
(opširnije u Pobjedi)