Mišljenje Generalnog direktorata za ljudska prava i vladavinu prava, u koje je Pobjeda imala uvid, stiglo je juče, a uradile su ga nezavisne ekspertkinje Eva Solomon i Tanja Kerševan-Smokvina i njihova ocjena je da bi novi zakon rezultirao „ozbiljnim pogoršanjem nezavisnosti nacionalnog javnog emitera i može se reći da je pogrešno shvaćen, a sadašnji zakon je mnogo bolje usklađen sa evropskim standardima“.
- Skorašnja analiza medijskog sektora (2017) preporučila je samo manje izmjene postojećeg upravljačkog okvira za nacionalnog javnog emitera. Iako su određene preporuke usvojene u Nacrtu Zakona (kao što je period odmora za političare), druge izmjene i dopune su dodate koje nijesu u skladu sa standardima Savjeta Evrope - ocijenile su autorke analize
Zakon o javnoj upravi „potkopava nezavisnost regulatornog tijela“
U mišljenju ekspertkinja SE navedeno je i da saglasnost Vlade na nacrt Zakona o javnoj upravi „u potpunosti potkopava nezavisnost regulatornog tijela“.
- Budući da daje Vladi direktno ovlašćenje da nominuje članove Savjeta regulatornog tijela. Ovo je povreda evropskih standarda, Savjeta Evrope i Evropske komisije. Budući da regulatorno tijelo više neće biti nezavisno, ne bi trebalo da ima ikakvu odgovornost za nadzor nad programskim učinkom RTCG-a, niti bi trebalo da učestvuje u biranju kandidata za članove Savjeta RTCG - zaključile su autorke analize Savjeta Evrope.
Opširnije u Pobjedi