Prije dva dana advokatska kancelarija Vladimira Čejovića dostavila je Ustavnom sudu prijedlog za prioritetno odlučivanje po inicijativi za poništenje odredbi Zakona o teritorijalnoj organizaciji, kojima je građanima Tuzi oduzeto pravo da o samostalnosti opštine odlučuju na referendumu. U inicijativi je najavljeno i podnošenje zahtjeva za izdavanje privremene naredbe za obustavu izvršenja pojedinačnog akta, čim odluka o raspisivanju izbora u Tuzima bude objavljena.
“Osporenom odredbom člana dva zakona o izmjenama i dopunama Zakona o teritorijalnoj organizaciji Crne Gore (Službeni list Crne Gore, broj 031/17 od 12. maja 2017. godine), građanima Tuzi oduzeto je pravo na osnivanje opštine prema proceduri propisanoj osnovnim tekstom zakona, uključujući i pravo na izjašnjavanje na referendumu. Smatramo da to predstavlja primjer nejednakosti pred zakonom, koji se ne može opravdati nikakvim legitimnim ciljevima. Nije bilo nikakvog razloga da umjesto nas, građana Tuzi, odluku donose političke partije, niti one mogu bolje od nas znati što je naš interes. Smatramo da smo dovoljno sposobni i odgovorni da učestvujemo u zakonom propisanoj proceduri osnivanja opštine, a ovaj način „zakonskog” zaobilaženja izjašnjavanja građana, bez objektivnog i razumnog opravdanja i bez legitimnog cilja, doživljavamo kao neposrednu kolektivnu diskriminaciju, što predmetnu odredbu čini neustavnom”, navodi se u tekstu inicijative Ustavnom sudu, koju je potpisao advokat Vladimir Čejović.
U reagovanju na Čejovićev zahtjev Ustavnom sudu, predsjednik Albanske alternative Nik Đeljošaj je ocijenio da je advokat „krenuo u jednu bitku protiv albanskog naroda i višegodišnjih izgrađenih temelja države Crne Gore”.
“Iz ovoga će izaći kao što je izašao svako ko je pokušao na ovakav način da ruši sve ostvareno u poslednjih nekoliko godina, kao gubitnik”, rekao je Đeljošaj.
On tvrdi da referendum koji pominju, nema nikakve veze sa zakonom i odlukom da li neka opština može postati punopravna, konsultativni referendum nema pravno dejstvo u donošenju odluke, kao takav nije sproveden prilikom formiranja 22 opštine u Crnoj Gori.
“Svi dobro znaju da bi ovakva odluka značila kršenje zakona u Crnoj Gori i svih međunarodnih konvencija o manjinskim pravima, kojom se ne može donijeti odluka, koja znači manje od onoga što je ostvareno” smatra Đeljošaj.