Ovo ministarstvo je, kako navode, u protekle dvije godine dalo snažan doprinos realizaciji mjera ekonomske politike Vlade usmjerene na održiv i inkluzivan ekonomski rast, koji će doprinijeti povećanju kvaliteta života svih građana, realizovane su aktivnosti koje se odnose na jačanje fiskalne stabilnosti i na povećanje konkurentnosti ekonomije. Projekcije Ministarstva finansija govore da će realni ekonomski rast u 2018. iznositi 4,1 odsto.
POKAZATELJI
- Najznačajniji uticaj na rast ekonomije tokom 2017. i 2018. imale su investicije u osnovna sredstva, kojima su u velikoj mjeri doprinijele i investicije iz državnog budžeta, i povećani prihodi od turizma. Ekonomski rast je doprinio otvaranju novih radnih mjesta, naročito u sektorima građevinarstva, prerađivačke industrije i turizma, a broj zaposlenih u Crnoj Gori u odnosu na 2016. godinu je povećan za blizu 11.000 lica - navode iz Ministarstva.
Rast je doprinio poboljšanju životnog standarda stanovništva, što potvrđuju podaci o BDP per capita (po stanovniku), koji je povećan na 46 odsto EU prosjeka, uz projekciju daljeg povećanja u narednim godinama. - Mjere fiskalne konsolidacije sadržane u Fiskalnoj strategiji Vlade za period 2017-2020. godine, koje su po prirodi stvari nepopularne, nijesu usporile ekonomsku aktivnost u zemlji. Mjerama fiskalne konsolidacije doprinijelo se punom obezbjeđenju redovnosti isplata plata, penzija, socijalnih davanja i vršenju svih javnih funkcija države - navode iz ovog Vladinog resora.
Fiskalnom konsolidacijom je promijenjena i struktura pojedinih rashoda i njihova pravednija raspodjela i povećani su iznosi pojedinih socijalnih davanja i obezbijeđena sredstva za redovno usklađivanje penzija. - U širem smislu, na rashodnoj strani, omogućeno je ostvarivanje suficita tekuće budžetske potrošnje prvi put od 2008. godine, čime je obezbijeđen fiskalni prostor za povećanje ulaganja u infrastrukturne projekte kojima se stvaraju uslovi za dugoročni ekonomski rast. Na prihodnoj strani budžeta u periodu 2016 – 2018. godine povećani su prihodi za oko 270 miliona eura ili za 18 odsto, čemu je doprinijela i snažna ekonomska aktivnost u zemlji - ocijenili su oni.
Kombinovanjem mjera usmjerenih na povećanje prihoda i optimizovanje javne potrošnje omogućeno je smanjenje budžetskog deficita za oko 3 odsto BDP u 2017. godini u odnosu na scenario bez fiskalne konsolidacije. - Istovremeno je obezbijeđeno da se novo zaduživanje vrši isključivo za finansiranje kapitalnog budžeta kao glavne razvojne komponente.
Ovi rezultati u upravljanju javnim finansijama su uticali na poboljšanje kreditnog izgleda kod kreditnih agencija, čime su obezbijeđeni i povoljniji uslovi za učešće Crne Gore na međunarodnom finansijskom tržištu - ocijenili su u Ministarstvu.
ZAKONI
Od početka mandata 41. Vlade sproveden je, ili je u toku, niz aktivnosti u nadležnosti Ministarstva finansija koje se odnose na izradu zakonskih rješenja važnih za dalje poboljšanje konkurentnosti privrede, jačanje stabilnosti javnih finansija i očuvanje dinamičnog ekonomskog rasta. - U oblasti poreskog i carinskog sistema, donošenjem poreskih propisa i njihovom adekvatnom primjenom, obezbjeđuje se kreiranje konkurentnog i stabilnog poreskog sistema i povećava se efikasnost poreske administracije. Istovremeno se obezbjeđuje ostvarivanje ciljeva fiskalne i ukupne ekonomske politike Vlade.
Tokom 2017. usvojene su izmjene Carinskog zakona kojim se vrši dalja harmonizacija sa evropskim carinskim zakonodavstvom, usmjerenim na dalje olakšice u trgovini. U oblasti unutrašnjih kontrola nastavljeno je sa usklađivanjem zakonodavnog okvira sa najboljom praksom zemalja članica EU kroz usvajanje Zakona o upravljanju i unutrašnjim kontrolama, kojim je uveden koncept menadžerske odgovornosti - podsjećaju iz Ministarstva.
Redovnu aktivnost Ministarstva finansija čini veoma kompleksan proces izrade godišnjih nacrta zakona o budžetu, kao refleksije mjera ekonomske politike Vlade i procesa fiskalne konsolidacije, kao i godišnjih nacrta zakona o završnom računu budžeta. Ministarstvo finansija je u 2018. pripremilo veći broj novih zakonskih rješenja, važnih za ostvarenje ciljeva ekonomske i razvojne politike u narednom periodu. - Donesen je i predlog zakona o finansiranju lokalne samouprave kojim se značajno unapređuje sistem njihovog finansiranja, posebno za opštine koje pripadaju sjevernom regionu u cilju ravnomjernijeg regionalnog razvoja.
Predloženim zakonskim odredbama predviđeno je povećanje procenta ustupanja poreza na dohodak fizičkih lica opštinama sjevernog regiona sa 12 na 50 odsto, a za opštine koje imaju ispod 3.000 stanovnika taj procenat je povećan na 70 odsto, kriterijumi za utvrđivanje prava korišćenja sredstava Egalizacionog fonda i pravičnije raspodjele tih sredstava između jedinica lokalne samouprave, kao i uspostavljanje Fonda za podršku opštinama za pretfinansiranje donatorskih projekata koji će funkcionisati po takozvanom revolving modelu - objasnili su iz Ministarstva.
Opširnije u Pobjedi