Politika

Crna Gora mora biti društvo sa nultom tačkom tolerancije prema nasilju

Crna Gora mora biti društvo sa nultom tačkom tolerancije prema bilo kojoj vrsti nasilja, a posebno nasilja nad ženama, poručio je predsjednik Skupštine Crne Gore Ivan Brajović na otvaranju devetog zasjedanja „Ženskog parlamenta“.
Crna Gora mora biti društvo sa nultom tačkom tolerancije prema nasilju
Portal AnalitikaIzvor

Zasjedanje je bilo posvećeno realizaciji aktivnosti na polju sprječavanja i suzbijanja nasilja nad ženama i nasilja u porodici, a u toku trajanja globalne kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“.

Predsjednik Skupštine je naveo kako „borba protiv nasilja uvijek mora biti postavljena u širi kontekst i podrazumijevati osnaživanje žena svih uzrasta, poboljšanje njihovog ekonomskog položaja, kao i povećanje njihovog učešća u politici u svim društvenim sferama“.

„Naše društvo sazrijeva i shvata da žene, koje čine više od polovine stanovništva Crne Gore, imaju pravo i potrebu da učestvuju u političkim procesima koji utiču na njihove, živote njihovih porodica i, u krajnjem, na cjelokupno društvo“, istakao je Brajović.

On je kazao da podržava zahtjev predstavnica Ženske političke mreže, koju čine političarke iz 16 partija u Crnoj Gori, da na listama bude minimum 40 odsto žena, uz raspored koji podrazumijeva da se u svakoj grupi od tri kandidata nađe najmanje jedna žena.

„I kroz ovu mrežu, ali i druge primjere umrežavanja kroz istoriju, žene su pokazale da su u kriznim i izazovnim periodima u stanju da vode dijalog i kreiraju politike i akcije neophodne za rješavanje najaktuelnijih problema u društvu, kakvo nasilje nad ženama i u porodici jeste, naglasio je Brajović.

2611zenskiparlament2

Nasilje, kako je kazao, ne smije biti pojava na koju se žmuri i ćuti, a svaka žena u Crnoj Gori ima pravo na život bez straha i nasilja: „Na to nas obavezuju ne samo zakoni, konvencije i pravila, već naša svijest, savjest i naše opredjeljenje da svakodnevno gradimo društvo u kojem će svi živjeti bezbjedno, dostojanstveno, uživati jednaka prava, uslove i šanse“.

Predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost Nada Drobnjak ocijenila je da je u Crnoj Gori još uvijek visok prag tolerancije na nasilje nad ženama.

„Alarmantan je podatak iz nedavnog istraživanja da svaka četvrta osoba u Crnoj Gori, koja je učestvovala u anketi, nalazi opravdanje za nasilje. To je alarmantan podatak, baš kao što je alarmantan i podatak da četiri od deset žena u Crnoj Gori trpe neki oblik nasilja“, kazala je Drobnjak.

Nasilje, kako je istakla, ne smije da se toleriše, nego mora da se sankcioniše: „Međunarodne kampanje govore o tome da i poslanice često, u okviru parlamenata na globalnom nivou, trpe neki oblik nasilja. O svemu tome treba govoriti. Jer, kad progovorimo, onda smo i bliže rješenju“.

Na otvaranju su govorili i predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Šućko Baković i izvjestiteljka GREVIO Komiteta za Crnu Goru Marceline Naudi.

U radu sjednice učestvovali su predstavnici parlamentarnih i vladinih mehanizama za pitanje rodne ravnopravnosti, te članice ženskih asocijacija parlamentarnih partija i ostalih segmenata civilnog društva.

Na pitanja sindikalnih aktivista, predstavnika civilnog sektora, parlamentarnih političkih partija, odgovarali su ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić, ministar za ljudska i manjinska prava Mehmed Zenka, državna sekretarka Ministarstva rada i socijalnog staranja Vukica Jelić i direktorica Direktorata za pravosuđe Ministarstva pravde Marijana Laković.

Portal Analitika