Ove inicijative su, kako su objasnili, podnijete zbog sumnje na krivičnu odgovornost poreskih obveznika uočenu tokom inspekcijskog nadzora.
KONTROLA
- Treba imati u vidu i da Poreska uprava učestvuje u obimnoj finansijskoj istrazi koju vodi Specijalno državno tužilaštvo, u okviru koje se sprovodi poreska kontrola 230 lica. Od toga je već 60 prvostepenih postupaka završeno - kazali su iz Poreske uprave. Dodali su da su, kroz inspekcijski nadzor i prikupljanje podataka dostupnih u bazi kojom raspolažu, pripremili informacije za vođenje predistražnih i istražnih postupaka u nadležnim institucijama.
- Na zahtjev MUP-a pripremljeno je 19 informacija, pri čemu se one odnose na 29 pravnih i 64 fizička lica. Na zahtjev Specijalnog državnog tužilaštva pripremljene su 24 informacije koje se tiču 68 pravnih i 22 fizička lica. Na zahtjev Uprave za sprečavanje pranja novca pripremljeno je 28 informacija koje se odnose na 39 pravnih i 76 fizičkih lica. Postupci vezani za još osam zahtjeva još su u toku - objasnili su iz Poreske uprave u odgovoru na pitanje koliko su u ovoj godini podnijeli krivičnih prijava i sproveli istraga, u skladu sa zakonom o poreskoj administraciji.
NADLEŽNOST
Podsjećaju da Poreska uprava nije nadležna za vođenje izviđaja, koji je sastavni dio krivičnog postupka. - Poreska uprava realizuje veliki broj zahtjeva za dostavu podataka i mnogobrojne zajedničke akcije sa ostalim nadležnim organima na otkrivanju poreskih utaja i drugih prestupa u oblasti privrednog kriminala.
Poreska uprava uspješno sprovodi aktivnosti vezane za borbu protiv poreskih utaja i sive ekonomije, kroz koordinaciju sa drugim organima nadležnim za suzbijanje pranja novca, organizovanog kriminala, koruptivnih radnji u privredi, otkrivanje krivičnih djela protiv platnog prometa i privrednog poslovanja, kao i drugih krivičnih djela iz oblasti poreskog i privrednog kriminaliteta - Upravom policije, Upravom za sprečavanje pranja novca i Tužilaštvom - pojasnili su iz Poreske uprave.