Prema sadašnjem članu 11 važećeg zakona, Ministarstvo, odnosno organ lokalne uprave, obustaviće uplatu sredstava političkom subjektu, samo u slučaju da u roku iz člana 37 Zakona (najkasnije do 31. marta tekuće godine) ne podnese godišnji finansijski izvještaj za prethodnu godinu.
“Sadašnjom odredbom člana 43 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja bitno se ograničava samostalnost i nezavisnost DRI u izboru subjekata revizije, što je u suprotnosti sa članom 9 Zakona o DRI, kojim je definisano da ta institucija samostalno odlučuje o subjektima, predmetu, obimu i vrsti revizije, vremenu i načinu revizije”, obrazložila je DRI.
Sadašnji član 43 Zakona predviđa da DRI radi reviziju godišnjih konsolidovanih finansijskih izvještaja političkih subjekata čiji ukupan prihod prelazi 10.000 eura.
DRI je inicirala da se Zakonom obezbijedi da svi politički subjekti koji se nadmeću na izborima, odnosno osvoje mandate, budu definisani kao pravna lica.
“Grupa građana po sadašnjem zakonskom rješenju nije u mogućnosti da se registruje kao pravno lice, otvori žiro račun za potrebe izborne kampanje i redovno poslovanje, već poslovanje obavlja putem žiro računa fizičkog lica koje je ovlašćeno od Grupe građana”, objasnila je DRI.
Prema inicijativi DRI, Zakonom treba definisati da li se sredstvima za redovno poslovanje (sopstvenim sredstvima) mogu finansirati troškovi izborne kampanje.