Politika

Janjić: Ratovi su za neke put uspjeha

Evropska unija morati da posluša upozorenja crnogorskog predsjednlka Mila Đukanovića о Zapadnom Balkanu, јег posljednji događaji u regionu pokazuju potpunu destabilizaciju i mogućnost regionalnih sukoba, kazao je u intervjuu Vikend novinama koordinator odnosa za etničke odnose Dušan Janjić.
Janjić: Ratovi su za neke put uspjeha
Vikend novineIzvor

“Svjedoci smo da je na Balkanu sve više onih koji zveckaju oružjem. Od privatnih kompanija koje se bave vojnom i policijskom obukom, preko nevladinih organizacija koje okupljaju dobrovoljce, učesnike raznih ratova, do oni koji i sada učestvuju u ratovima kao što su oni na Krimu ili u Siriji. Mnogo militantnih grupa ima na Balkanu i na to treba obratiti pažnju. One mogu da izazovu nešto što ne bi trebalo ili da budu upotrijebljene za to”, smatra Janjić.

Dodaje da su odnosi Srbije i Crne Gore vrlo loši. “Kada o tome govorim mislim na političare i zvaničnu politiku, a ne na građane. Kao što sam ranije rekao, u Srbiji su i sada na vlasti neki koji su to bili i 90-ih godina. Oni, jednostavno, ne mogu da prihvate da je Crna Gora nezavisna država i ne žele da prihvate da postoji crnogorska nacija. Znate, svi veliki nacionalizmi kada se zatvore u sopstvenu državu traže “svoj cvijet”. Tako su Bošnjaci cvijet hrvatstva, a Crnogorci cvijet srpstva. Srbija nije shvatila da je Crna Gora otišla, a niko neće da prizna i činjenicu da je, na kraju krajeva, Crna Gora prije i zvanično priznata kao država, nego što je to bio slučaj sa Srbijom.”

“Problem” Crne Gore je što je ona jasno odredila svoj put. Ona je postala članica NATO i, sigurno, naredna članica Evropske unije, i ponaša se u skladu s tim. Srbiji smeta što je Crna Gora priznala Kosovo i što šalje svoje oficire u mirovne misije na Kosovo. Ali, u Crnoj Gori su partije iz vladajuće koalicije, u predizbornoj kampanji jasno kazale da je to put Crne Gore i građani su većinski glasali za taj put. U Srbiji nije tako. Ovdje je došlo do klasične prevare birača. Istina, jasno je svima bilo da vladajuća koalicija ne želi da vidi Srbiju u NATO, ali su svi obećavali brz ulazak u Evropsku uniju. Sada na sceni imamo nešto sasvim drugo. Na vlasti je jedna rusofilska vlast i Rusija na nju ima ogroman uticaj. Tu je ta prevara birača. Na drugoj strani, Crna Gora je ušla u NATO i jasno je da ima svoj put, zato je na sceni nekakva etnifikacija i pokušaj nipodaštavanja Crne Gore i ljudi koji se izjašnjavaju kao Crnogorci. Ti koji to rade nijesu svjesni da su postali faktor ugrožavanja stabilnosti i NATO i njegovog južnog krila i da Alijansa neće dozvoliti da bude ugrožena bilo koja država članica, makar se to radilo i o najmanjoj, sa najmanjim brojem stanovnika”, smatra Janjić.

Smatra da je neistinita izjava predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da je u Crnoj Gori ogoljena antisrpska kampanja.

“Ja to ne vidim, a kampanja bi trebalo da se vidi. Često sam u Crnoj Gori, pratim vaše medije i nije mi jasno odakle takve priče. Možda zato što je Crna Gora glasala za članstvo Kosova u Interpolu ili UNESCO? Podgorica je priznala Prištinu i ostvaruje dobrosusjedske odnose i sve je to očekivan slijed događaja. Siguran sam da Podgorica ništa zlonamjerno ne radi prema Beogradu. Ali upravo takav stav Srbije i ono zveckanje oružjem izaziva posljedice. Vidite u kojem je položaju Srbija. Crna Gora i Albanija su članice NATO, a uskoro će to biti i Makedonija, koja se već ponaša kao članica Alijanse. Na Kosovu bezbjednošću se bavi NAT O… Srbija je okružena NATO državama i u tome treba tražiti korijene njenog, često iracionalnog, ponašanja. A svi oni koji žele da idu prema Evropskoj uniji moraju imati dobre odnose sa Crnom Gorom jer je ona najbolji primjer u regionu, jer je to država koja ima viziju i čija je budućnost, sada već u NATO, a uskoro i u Evropskoj uniji. Vučićeva politika, isto kao ona Borisa Tadića, politika vojne neutralnosti je dodatni uzrok za regionalnu destabilizaciju. Na srpskoj političkoj sceni glavni igrači su ponovo etnonacionalističke i šovinističke stranke. Šovinizam i populizam su u modi, što je vama u Crnoj Gori sve manje shvatljivo, jer ste stvorili građansku državu kojom možete da se pohvalite,” poručuje Janjić.

Portal Analitika