“Podsjećamo na osjetljivost trenutka u kome je tek uspostavljen dijalog u cilju jačanja povjerenja u izborni proces, uz podršku evropskih partnera. Ovakva dešavanja usporavaju demokratske procese, i ukupno proces integracija Crne Gore ka EU”, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je neophodan dijalog među svim akterima na političkoj sceni, ali isto tako i proaktivan pristup državnih institucija, posebno sudsko-tužilacke grane vlasti.
“Institucija poslaničke funkcije, kao predstavika slobodno izražene volje naroda, ustavno je zaštićena i definisano je kad i pod kojim uslovima se poslanik može lišiti slobode. Sve nedorečenosti po tom pitanju ne trebaju biti korištene na bilo čiju štetu, bilo da je riječ o poslanicima vlasti ili opozicije”, kaže se u saopštenju.
Dodaju da se da se u slobodi govora, i u Parlamentu i van njega, mora voditi računa o granicama kojima se može ugroziti nečiji ljudski, porodični ili moralni integritet. “Ukoliko se iznose teške optužbe, treba se, i od strane poslanika, pokazati spremnost da se argumentima i činjenicama potkrijepe takvi iskazi”, navolde u toj stranci.
BS je apelovala na traženje odgovarajućih rješenja unutar institucija sistema i kroz kooperaciju svih subjekata koji mogu doprinjeti razrješavanju ove situacije.