Društvo

Boravak u CERN-u je blago koje nema cijenu

 Prva profesorica iz Crne Gore, koja je, prije tri godine, boravila u Evropskoj organizaciji za nuklearna istraživanja (CERN) Jasna Perović-Bajović za Pobjedu kaže da iako se pribojavala puta u Ženevu, danas je ponosna što je imala mogućnost da makar nakratko bude dio ove naučno-istraživačke institucije.
Boravak u CERN-u je blago koje nema cijenu
Nova PobjedaIzvor

Perović-Bajović predaje u Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi u Nikšiću. - Kako ukratko opisati dvadesetak dana koji su obogatili moj život blagom koje nema cijenu? U početku sam imala bojazan da li se prijaviti ili ne – priča ona za Pobjedu.

Presudila je želja da razmijeni iskustva sa ostalim učesnicima programa iz raznih zemalja svijeta, kao i da izgradi sebe iz ugla profesorice koja se trudi da razumije probleme svojih učenika.

- Namjera mi je bila da svojim primjerom, boravkom na jednom za fizičare čarobnom mjestu, pokažem učenicima da je znanje moć, da uče zbog sebe i da u tome sami biraju svoj put – naglasila je ona. Iako nemamo savremene akceleratore, naglašava ona, imamo duh i intelekt, koji mogu mnogo.

- Program u Ženevi je do detalja osmišljen, sa unaprijed isplaniranim obavezama i redovnim informisanjem učesnika. Predstavnici CERN-a koji su sarađivali sa nama bili su veoma prijatni i predusretljivi. Poseban doživljaj bio je obilazak pojedinih djelova velikog ubrzivača čestica - akceleratora, o čijem radu su govorili eminentni fizičari iz cijelog svijeta. Prisustvovali smo i brojnim radionicama i predavanjima stručnjaka iz oblasti fizike čestica – istakla je ona, dodajući da je organizator imao i veoma bogat program izvan naučnih aktivnosti - izleti, obilazak grada, sportske aktivnosti.

Zahvaljujući učešću u program CERN-a Perović-Bajović je ostvarila tijesnu saradnju sa Ministarstvom nauke, tako da je u više navrata bila angažovana i na naučnoistraživačkim projektima. Naša sagovornica je pozvala kolege iz crnogorskih srednjih škola, sa predviđenim znanjem engleskog jezika, da se prijave na konkurs Ministarstva i tako počnu put u CERN-ov svijet nauke.

- Sama priprema zahtijeva mnogo truda, ali je nagrada neprocjenjiva – naglasila je ona. Priliku da borave u Ženevi iskoristili su i Ines Zlatović iz Gimnazije „Niko Rolović“ u Baru i profesor u podgoričkoj Gimnaziji „Slobodan Škerović“ Vladimir Popović. Profesori fizike u srednjim školama u Crnoj Gori i ove godine imaju priliku da posjete CERN.

Konkurs Ministarstva nauke traje do 28. decembra, dok je sam program u Ženevi planiran za period od 7. do 20. jula iduće godine. Cilj ovog programa, koji je crnogorskim fizičarima dostupan zahvaljujući sporazumu Ministarstva nauke i CERN-a o naučnoj i tehničkoj saradnji, je unapređenje nastave moderne fizike, razmjena znanja i iskustava učesnika, kao i popularizacija ovog predmeta u srednjim školama. 

Portal Analitika