Ustavni sud je, podsjetimo, juče odlučio da se obustavi izvršenje kazne zatvora za poslanike Nebojšu Medojevića i Milana Kneževića. Sud je istovremeno pokrenuo postupak za ocjenu ustavnosti odredbe Zakonika o krivičnom postupku o stavljanju u zatvor ako neko odbije da svjedoči.
"Sa pravne strane ima smisla. Nisu htjeli da proglase neustavnim odluke koje su sporne od strane sudova i u smislu njihove nesaglasnosti sa odredbama Ustava Crne Gore. Kao privremeno rješenje pustili su Kneževića i Medojevića da budu slobodni, dok se ne donese konačna odluka vezana za to", objasnio je Šoć.
Dodao je da Ustavni sud može da stavi pod ocjenu ustavnosti bilo koji zakon . Navodi da, ukoliko se odredba ZKP-a o stavljanju u zatvor svjedoka proglasi neustavnom, to neće izazvati posebne poremećaje u pravnom sistemu
"To je izuzetna odredba ZKP-a koja uređuje procesnu disciplinu stranaka i sada se u toj procesnoj disciplini nalazi segment mogućeg kažnjavanja zatvorom, koji su oni stavili pod lupu ustavnosti. Neće to izazvati nikakve poremećaje u samom sistemu, oko toga nema zbora. Poenta je bila izaći iz ove situacije koja je vrlo neprijatna, a da svi budu zadovoljni", zaključio je Šoć.