Lajko kaže da nije u mogućnosti da plati kaznu jer joj je plata već i suviše opterećena kreditima koje je podizala da bi plaćala kazne koje su joj, kako kaže, Osnovni i sud za prekršaje izricao zbog borbe za zaštiti napuštenih životinja. Ona napominje da su te kazne ranijih godina bile 1.400 eura.
“Ja se ne bavim zaštitom životinja od juče, već to radim godinama ili bolje rečeno decenijama i to u Pljevljima svi znaju. Taj posao sam započela u vrijeme kada zakonska rešenja nijesu štitila životinje, odnosno kada nijesu imala u sebi evropski duh. U tim godinama bila sam kažnjavana novčano, a sve je to prouzrokovalo da je danas više od pedeset odsto moje plate opterećeno kreditom”, priča Lajko i pojašnjava da je ona štitila napuštene pse i u vrijeme kada su šinteri javno i usred dana iz vatrenog oružja ubijali pse i mačke po ulicama.
“Pristala bih da u zatvoru provedem čitav život samo da se te užasne scene sa ubijenim životinjama ne ponavljaju. Nažalost oni koji su bili zagovornici takvih brutalnih mjera i koji, i danas vjeruju da sve napuštene životinje treba poubijati, prema meni osjećaju mržnju i netrpeljivost. Oni će danas da likuju što ću ja da idem u zatvor”, navodi Lajko i napominje da joj je komunalni inspektor napisao prijavu zato što je hranila ulične pse ispred svoje zgrade, a da ju je sudija za prekršaj zbog toga novčano kaznio.
“Ponosna sam što sam pomagala tim životinjama i što sam zbog toga progonjena. Oni koji me progone neka dobro razmisle da li su ikada bilo kome pomogli”, poručuje Lajko i pojašnjava da je u Pljevlja došla prije 38 godina sa svojih 18 godina, kao i da je čitav svoj dosadašnji radni vijek provela radeći u pljevaljskom porodilištu.
U rješenju Suda za prekršaje u Bijelom Polju, odjeljenje u Pljevljima, piše da se obustavlja postupak protiv Indire Lajko u dijelu kazne zatvora u trajanju od šest dana jer je ona i međuvremnu platila dio novačne kazne i troškove postupka, (85 eura), ali ostaje kazna zatvora u trajanju od četiri dana.