Pobjedi je iz Zajednice opština rečeno da su to kroz inicijativu zatražili od Ministarstva uređenja prostora i turizma nakon analize stanja nakon godinu od donošenja Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata.
Predsjednik Odbora za prostorno planiranje Zajednice opština Nebojša Adžić kaže da u Zajednici smatraju da je taj zakon konceptualno unio niz novina koje su promijenile dosadašnju praksu u ovoj oblasti, sa mnogo pozitivnih rješenja, ali da bi ga valjalo doraditi.
IZMJENE
- Kako se radi o veoma kompleksnom i značajnom propisu, nova zakonska rješenja su izazvala veliki broj polemika i komentara, što je bilo i očekivano. Poseban osvrt je dat na inicijativu za produženje roka za legalizaciju bespravnih objekata kao i rokova za izradu započete planske dokumentacije, što je izazvalo i najviše pažnje u javnosti. Rok za predaju zahtjeva za legalizaciju istekao je 16. jula, ali su u jednom broju opština građani podnosili zahtjeve i po isteku roka. U svim opštinama pojačano je interesovanje vlasnika bespravnih objekata koji nijesu iz određenih razloga predali zahtjeve u zakonskom roku. Kako je krajnji cilj legalizacije da se uredi stanje u prostoru, smatramo opravdanim zahtjeve građana za produženje roka za legalizaciju - kazao je Adžić Pobjedi.
On pojašnjava da se prijedlog za produženje roka odnosi samo na objekte koji se nalaze na orto-foto snimku koji se radi za potrebe legalizacije, a nikako za eventualne novosagrađene objekte.
Adžić kaže da je pokazatelj da se zakonski model legalizacije pokazao dobrim i to što je u prvom roku od devet mjeseci prijavljeno oko 50.000 objekata.
- Kako je predloženo zakonsko rješenje veoma korektno smatrali smo da do dana donošenja plana generalne regulacije treba dati šansu svima koji to nijesu uradili do 16. jula – objašnjava on.
PLANOVI
U Zajednici opština traže i da se rok za izradu započetih planova, koji ističe 31. decembra tekuće godine, produži do donošenja plana generalne regulacije, čime bi, kako smatraju i plan bio kvalitetniji.
(Opširnije u današnjoj Pobjedi)