Politika

Podrška SAD-a bila važna za očuvanje mira i multietničkog sklada u CG

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović primio je u rezidenciji na Cetinju akreditivna pisma novoimenovanih, izvanrednih i opunomoćenih ambasadora Sjedinjenih Američkih Država, Džudi Rajzing Rejnke, Estonije, Kristi Karelson, Šri Lanke, Karunasene Hetiaraćija i Mauritanije, Hameda Sidija Muhameda.

Podrška SAD-a bila važna za očuvanje mira i multietničkog sklada u CG
Portal AnalitikaIzvor

Đukanović je po završetku ceremonije prijema akreditivnih pisama, pojedinačno primio ambasadore i tom prilikom im poželio dobrodošlicu u Crnu Goru i uspješno obavljanje diplomatske misije.

Đukanović je tokom susreta sa ambasadorkom SAD-a Džudi Rajzing Rejnke izrazio očekivanje da će njen mandat u Crnoj Gori proteći u najboljem interesu obje zemlje i označiti novi doprinos unapređenju odnosa Crne Gore i SAD-a. Posebno je naglasio strateško partnerstvo Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država  koje je učvršćivano u teškim vremenima za ovaj region, kao i nesebičnu prijateljsku podršku SAD-a u svim ključnim trenucima naše novije istorije. Podrška Amerike bila je važna za očuvanje mira i multietničkog sklada u Crnoj Gori, obnovu njene nezavisnosti i ostvarivanje strateškog interesa članstva u NATO. Na tim temeljima, ubijeđeni smo, kazao je Predsjednik, biće nastavljena plodna saradnja dvije države i u procesu EU integracija, imajući u vidu značaj tog procesa za stabilnost i razvoj Regiona. U tom kontekstu Predsjednik je iskazao zadovoljstvo pojačanom pažnjom SAD-a  ka ZB, ističući da će Crna Gora u tom smislu biti odgovoran partner i promoter evro-atlantskih vrijednosti.

Ambasadorka SAD-a iskazala je visoko poštovanje za posvećenost Crne Gore partnerstvu sa njenom zemljom i saradnju u okviru NATO saveza. Sjedninjene Američke Države snažno podržavaju evropsku perspektivu Crne Gore i regiona, istakla je Rajnke i ukazala na ličnu i spremnost njene države da podrži Crnu Goru u tom procesu. Prepoznajući izazove Crne Gore i regiona, iskazala je puno poštovanje za lidersku ulogu Crne Gore i predsjednika u promovisanju evroatlantskih vrijednosti.

Sagovornici su se saglasili da strateško partnerstvo dvije države ima perspektivu i u pogledu ekonomske saradnje, imajući u vidu razvojne potencijale Crne Gore i njenu ekonomsku politiku, ali i prethodnu profesionalnu orjentaciju ambasadorke u toj sferi.

Tokom susreta sa ambasadorkom Estonije, uz zadovoljstvo frekvencijom dijaloga na najvišem nivou, posebno je istaknut značaj podrške te zemlje evropskoj perspektivi Crne Gore i Regiona. Estonija kao prva zemlja sa kojom je Crna Gora nakon obnove nezavisnosti uspostavila diplomatske odnose i prva država koja je ratifikovala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, podršku procesu integracije može pružiti i kroz lično iskustvo, ocijenjeno je na sastanku. Posebno je naglašena mogućnost saradnje u oblasti informacionih tehnologija, imajući u vidu dostignuća Estonije u toj oblasti. Uz dobru saradnju u oblasti odbrane, potencirana je i potreba razvoja ekonomskih odnosa, i saradnja u oblasti obrazovanja, nauke, zdravstva i kulture.

Odnosi Crne Gore i Šri Lanke do sada su uglavnom bili vezani za multilateralni kontekst i nasljeđe iz jugoslovenskog perioda, ocijenjeno je tokom prijema ambasadora Hetiaraćija, uz očekivanje da se uspostavi saradnja i na bilateralnom nivou. Ambasador Šri Lanke je zahvalio na podršci Crne Gore kao podnosioca rezolucije o pomirenji i tranziciji u Šri Lanci u okviru Savjeta za ljudska prava, i potvrdio punu posvećenost njenoj punoj implementaciji. Dodatno, predstavljajući institucionalne iskorake koji se realizuju u njegovoj državi, pohvalio je napredak ostvaren u uslovima jačanja stabilnosti i prepoznatljivog liderstva Crne Gore.

Prvi ambasador Mauritanije u Crnoj Gori, takođe je iskazao visoko poštovanje za postignuća crnogorske državne politike, razvoj društva i institucija. Izražena je posebna pažnja za dešavanju u regionu Sahela, naročito u kontekstu bezbjednosnih rizika, terorizma i ilegalnih migracija i humanitarnih potreba zemalja ovog izuzetno osjetljivog pojasa afričkih zemalja. Đukanović je potvrdio namjere Crne Gore da u doglednoj budućnosti unaprijedi svoje međunarodne razvojne aktivnosti i zaključio da je kulturna saradnja nezamjenjiv element povezivanja udaljenih zemalja uz želje za dalji razvoj odnosa.

Portal Analitika