- Misija je otvorena za članice i partnere i već imamo Australiju, Finsku i Švedsku koje u njoj učestvuju. Pozdravili bismo učešće Crne Gore jer imamo odlične odnose sa vašom zemljom, iako naš proces uvođenja članice zna nekada da bude dug - kazao je zvaničnik Alijanse na pitanje Pobjede o potencijalnom učešću crnogorskih vojnika u ovoj misiji.
Ministar odbrane Predrag Bošković kazao je nedavno da je Crna Gora zainteresovana za učešće u misiji, ali na logističkim pozicijama na aerodromu u Bagdadu, te da je NATO-u upućen dopis sa ovim prijedlogom. Bošković je tada naveo i da bi u ovoj misiji učestvovali jedan ili dva oficira Vojske Crne Gore. Na pitanje Pobjede da li je Alijansa i kako odgovorila na prijedlog iz Crne Gore, zvaničnik NATO-a je kazao da ako je Crna Gora dostavila pismo namjere da se priključi operaciji u SHAPE-u, on još nije došao do političkog nivoa odlučivanja, ali je, kaže, siguran da je zahtjev u proceduri.
- Sljedeći korak bio bi da razmotre ponudu koju je dostavila Crna Gora i da procijene da li se time popunjavaju praznine koje imaju. Ako ne, oni će reći ne i ponuditi nešto drugo. Ako da, kontaktiraće Crnu Goru i reći da će ih nominovati za potencijalnog partnera u operaciji. Savjet će reći da, Crna Gora će biti potencijalni operativni partner a onda će proći kroz preostali proces kako bismo imali sve zakonske i finansijske detalje i onda biste bili dovedeni u misiju kao učesnici - objasnio je sagovornik iz Alijanse. On je objasnio i da je misija u Iraku neborbenog karaktera s ciljem izgrađivanja tehničkih sposobnosti.
- Cilj je da obučimo iračke instruktore da podučavaju vlastite ljude, da bi mogli stvoriti nove instruktore i da bi mogli obučavati svoje studente. Iz tog razloga mogli smo ići sa malom misijom. Jer idemo na ciljanu javnost. Kada je taj dio javnosti obučen, oni mogu da se reprodukuju unutar iračkih snaga i pruže podršku iračkim bezbjednosnim institucijama i snagama kako bi pomogli da se izgradi održiva, transparentna, inkluzivna i efikasna struktura nacionalne bezbjednosti - rekao je zvaničnik NATO-a.
Dodaje da je već oko 140 od 500 vojnika stacionirano u prvoj, eksplorativnoj fazi, kako bi utvrdili specifične uslove za svaku od škola gdje će se obavljati instrukcije. Kada to bude poznato, ostali bi, dodaje on, trebalo da popune mjesta u januaru.
Naš sagovornik podsjeća i da je misija u Iraku pokrenuta na julskom samitu NATO-a u Briselu i ona je uslijedila poslije zahtjeva vlade u Bagdadu. Misiju predvodi generalmajor Vojske Kanade Deni Fortin. - Misija je zvanično počela posljednjeg dana oktobra ove godine, a ima za cilj dodatno jačanje iračkih bezbjednosnih institucija i struktura - dodao je on.
O potencijalnom učešću crnogorskih vojnika u misiji prvi je govorio predsjednik države Milo Đukanović koji je nakon NATO samita u Briselu kazao da će Crna Gora biti dio ove misije. - Crna Gora će učestvovati i u snagama Alijanse u Letoniji, zajedno sa Slovenijom, pod komandom Kanade - rekao je Đukanović.
- Mi želimo da u punoj meri participiramo u svim obavezama i u svim pravima koje proističu iz članstva - naveo je crnogorski predsjednik. U međuvremenu je osam crnogorskih vojnika upućeno u misiju u ,,Pojačano istureno prisustvo“ (eFP, enhanced Forward Presence), u Letoniji, a deveti kontingent crnogorskih vojnika, njih 29, započeo je šestomjesečno učešće u misiji ,,Odlučna podrška“ u Avganistanu. I susjedna Hrvatska je u oktobru ove godine donijela odluku o učešću pripadnika njihove vojske u misiji u Iraku, a prema odluci njihove vlade, sedam pripadnika vojske ove godine će učestvovati u neborbenoj misiji NATO-a.