Politika

SNP: Vlada nastavlja sa trendom dominantno potrošačkih budžeta

Ko kaže da Vlada Crne Gore ne misli na svoje građane? Čak su im i novogodišnje poklone pripremili u vidu novih ekonomskih nameta, i to za okačiti o vrat, izjavio je Dragan Vukić, sekretar Izvršnog odbora GO SNP-a.
SNP: Vlada nastavlja sa trendom dominantno potrošačkih budžeta
Portal AnalitikaIzvor

„Iza naslaga marketinga i populističkih parola kako nikad nije bilo bolje u Crnoj Gori i kako nas je prosto sramota kako nam  dobro ide, krije se otrežnjavajuća istina o stvarnom stanju naše privrede i ekonomije. Javni dug raste, lokalni aparati preslikani na državni budžet, infrastrukturnih projekata skoro da i nema a zaduženja sve veća. Dvije godine rada Vlade,  javni dug prelazi 3.1 milijardu eura ili preko 70 posto BDP-a  a najavljuju se nova zaduženja.  Nacrtom Zakona o budžetu za 2019. godinu,  Vlada nastavlja sa trendom usvajanja dominantno potrošačkih budžeta i  najvećim dijelom pokriva se budžetska tekuća potrošnja“, navodi Vukić.

Kako je dodao, planiranje novih pozajmica i kredita će uveliko uticati na povećanje  ionako visokog javnog duga.

„Javni dug znači dug uvećan za dug opština. Kako lokalne samouprave predstavljaju vezan segment finansijskog sistema i utiču na finansijsku situaciju države, teško da možemo govoriti o stabilizaciji već o ugrožavanju  privrednog rasta i kvaliteta života građana. Lokalne samouprave imaju dug veći od 170 miliona eura. Neplaćene obaveze lokalnih samouprava i njihovih javnih preduzeća,  povećavaju probleme  koje na kraju plaćaju građani i to traje u nedogled.  Uz to, nezaposlenost je sve veća a socijalno raslojavanje je praćeno migracijama stanovništva.  Sve ovo predstavlja ozbiljno stanje za ozbiljne mjere intervencije. Vrijeme je da vlast prestane da se ponaša  krajnje neodgovorno. Neka se zapitaju odgovorni u Vladi da li su ovo zavidni rezultati i ubrzan ekonomski rast Crne Gore, ili ekonomski sunovrat koji će da  plaćaju građani Crne Gore“, zaključuje Vukić u izjavi dostavljenoj Portalu Analitika.

Portal Analitika