Abiznis

Očekuje se veći tranzit robe

Tranzitni postupak će se obavljati jednom elektronskom deklaracijom i garancijom, koje će važiti tokom cijelog prevoza robe, u državama potpisnicama konvencija, sve do odredišta
Očekuje se veći tranzit robe
PobjedaIzvor

Uprava carina je počela realizaciju projekta za primjenu zajedničkog tranzitnog postupka koji će olakšati trgovinu, ubrzati protok robe, pojednostaviti procedure, smanjiti troškove i povećati konkurentnost domaćih privrednika na evropskom tržištu, kazala je Pobjedi Tatjana Vujisić, načelnica Odsjeka za carinske postupke i nacionalni projekt menadžer za NCTS u Upravi carina.

- Povećaće se i tranzit kroz Crnu Goru, što će uticati na rast prihoda - pojašnjava ona. Projekat „Podrška Upravi carina“, koji će trajati 36 mjeseci, finansiran je iz IPA 2014. - Cilj projekta je podrška modernizaciji javne uprave primjenom zajedničkog tranzitnog postupka, uz istovremeno uvođenje moderne arhitekture i tehnologije u carinski informacioni sistem. Zajednički tranzitni postupak predstavlja tranzit robe između svih zemalja članica Konvencije o zajedničkom tranzitnom postupku, odnosno država članica EU i EFTA, kao i Turske, Makedonije i Srbije.

Ovim projektom će se ispuniti uslovi za pristupanje Crne Gore konvencijama o zajedničkom tranzitnom postupku i o olakšicama u trgovini robom, što je jedan od uslova za pridruživanje EU - objašnjava Vujisić i dodaje da Crna Gora mora da primjenjuje konvencije najmanje godinu prije ulaska u EU. - Da bi Crna Gora mogla da pristupi konvencijama potrebno je prethodno da ispuni sve uslove za njenu punu primjenu, koji se odnose na usklađenost propisa, organizacionu strukturu i informatičko rješenje. U skladu sa planom koji smo postavili, Crna Gora će ispuniti sve neophodne uslove i pristupiti konvencijama do kraja 2021 - ističe ona. U okviru ovog projekta Crna Gora će se tehnički, organizaciono i kadrovski pripremiti za pristupanje konvencijama, koje su važan instrument olakšavanja trgovine, uspostavljanjem zajedničkih procedura za prekogranično kretanje robe pod carinskim nadzorom.

- Najkompleksniji zadatak i najveći izazov je uspostavljanje novog kompjuterizovanog tranzitnog sistema (NCTS), odnosno razvoj aplikacije za tranzitni postupak interoperabilne sa evropskim carinskim sistemom. Kroz ovaj sistem formalnosti propisane u okviru carinskih propisa će se sprovoditi elektronskom razmjenom podataka, bez podnošenja papirne dokumentacije - navodi Vujisić i pojašnjava da privrednici neće morati da na graničnim prelazima angažuju špeditere za podnošenje tranzitnih deklaracija i garancije za obezbjeđenje carinskog duga, jer će se tranzitni postupak obavljati jednom elektronski podnijetom tranzitnom deklaracijom i jednom garancijom, koje će važiti tokom cijelog prevoza robe u državama potpisnicama konvencija sve do odredišta .

Privrednici će razmjenom poruka u okviru NCTS-a imati podatke o konkretnom tranzitnom postupku i blagovremeno će biti obaviješteni o toku postupka. Osim uštede vremena, korišćenje ovog sistema će predstavljati i veliku uštedu, jer će smanjiti troškove prevoza, što će im omogućiti da postanu konkurentniji na evropskom tržištu. Pristupanjem konvencijama postaćemo privlačna tranzitna destinacija, što će uticati na povećanje tranzita robe kroz Crnu Goru, a time i na porast prihoda. Uprava carina će podatke o svim tranzitnim postupcima preko elektronskih poruka razmjenjivati i sa ostalim carinskim službama i EK i tako omogućiti kontinuirano i nesmetano kretanje robe od mjesta otpreme do mjesta odredišta.

- Da bi privredni subjekti ostvarili prednosti, moraju razviti sopstvene IT sisteme kompatibilne s NCTS-om, te se kao spoljni korisnici povezati sa carinsko-informacionim sistemom na način koji omogućava slanje elektronskih poruka prema unaprijed prihvaćenom obliku i sadržaju. Razmjena elektronskih poruka u NCTS-u se vrši između privrednih subjekata i carinskih ispostava, između carinskih ispostava država članica konvencija i EK - kaže Vujisić. Ovim projektom se, navodi, postavlja osnova za novi modernizovani carinski informacioni sistem, usklađen sa zahtjevima EU.

- Osim NCTS-a, u toku projekta će se razviti i sistem upravljanja garancijama i sistem upravljanja rizikom, u skladu sa propisima EU, kako bi se obezbijedila zaštita fiskalnih i finansijskih interesa države. Razviće se i moduli bez kojih aplikacija za tranzitni postupak ne bi mogla da funkcioniše, kao portal za privrednike, preko kojeg će podnositi carinsku deklaraciju za tranzitni postupak - precizira načelnica i ističe da je ovo najveći projekat koji je Uprava carina imala do sada. - U narednom periodu, uporedo sa realizacijom ovog, radićemo i na drugim, takođe kompleksnim projektima koje treba da implementiramo prije pristupanja EU - kaže Vujisić.

Portal Analitika