Mitropolit Amfilohije je predočio izvještaj u kome se navodi da i pored brojnih nerješenih pitanja i izazvanih problema, širom Crne Gore se, na svakom koraku, uočava neupitna privrženost vjernog pravoslavnog naroda Božjeg svojoj Crkvi, a tu činjenicu već godinama konstatuju i relevatne institucije koje ispituju javno mišljenje. U protekloj godini su i dalje vještački izazivane i podsticane podjele i može se slobodno reći da opasni i opaki duh bratoubilaštva i dalje postoji u Crnoj Gori.
U tom smislu, dužni smo da, i pored postojanja brojnih današnjih razlika, u ove dane pred proslavu Rođenja Hristovog pozovemo sve na obnovu bratske ljubavi, praštanje i pomirenje uz poštovanje svačijeg prava na slobodu mišljenja i izražavanja, navodi se u saopštenju.
Pitanje izrade i donošenja budućeg Zakona o pravnom položaju Crkve i vjerskih zajednica je predstavljalo pitanje kojim je manipulisano i tokom ove godine kako bi se nastavljala anticrkvena kampanja koja, u manjoj ili većoj mjeri, putem pojedinih medija traje od 1945. godine do danas. U tom smislu, pokretane su čak i inicijative kojim je, protivno pravnom poretku, traženo oduzimanje imovine Crkve, kaže se u saopštenju.
S druge strane, ističe se, više zabrinjava gotovo prekinuta komunikacija nadležnog Ministarstva za ljudska i manjinska prava sa Mitropolijom u pogledu neotuđivog prava predstavnika Crkve da, kao i svaki drugi subjekt, učestvuje u pripremi Nacrta zakona.
Mitropolija i ovom prilikom ukazuje da je neophodno da Crna Gora dobije kvalitetan, civilizovan i međunarodno-pravno validan Zakon kojim će se urediti način ostvarivanja pravo na slobodu vjeroispovijesti i pravni pravni položaj Crkve i vjerskih zajednica. I ovom prilikom javno iskazujemo spremnost za uspostavljanje civilizovanog dijaloga sa Vladom Crne Gore radi učešća u pripremi budućeg zakona, navodi Amfilohije u saopštenju.
U drugoj polovini ove godine, Ministarstvo unutrašnjih poslova nije, kao i tokom prethodne dvije godine, produžilo privremeni boravak za nešto preko sedamdeset sveštenika, monaha, monahinja i članova svešteničkih porodica, pa čak i djece. Ne postoji ni jedan pravno valjan razlog, niti, pak, valjano obrazloženje da se nastavlja sa progonom sveštenstva i monaštva, pa i ovom prilikom apelujemo na Ministarstvo unutrašnjih poslova da i dalje, u skladu sa važećim zakonskim propisima, kao što je svuda u svijetu uredno odobrava privremene boravke sveštenstvu i monaštvu, navodi se u izvještaju.