Bez Tesle ne bismo danas imali mobilnu telefoniju i internet, ni radio, ni televiziju, planetarnu elektronsku mrežu, upravljanje na daljinu, helikoptere, fontane, kućne aparate, ali i turbine koje proizvode struju…
Izumio je i obrtno magnetno polje, indukcioni motor…, zvanično je registrovano oko 300 njegovih patenata u 26 zemalja, i to prije nego što je izumio planetarnu razmjenu energije i povezivanje ljudi, a najveći broj pantenata ostvario je u SAD, gdje je živio 60 godina.
Po njemu je nazvana jedinica za mjerenje visokog napona i jedinica jačine magnetnog polja, a Teslina zaostavština je 2003. upisana u registar Uneska.
Tesla je umro je u snu, na Božić 1943. godine u hotelu “Njujorker” na Menhetnu, a vijest je objavljena dva dana kasnije, kada je njegovo tijelo pronađeno u hotelskoj sobi.
Urna sa Teslinim pepelom postavljena je najprije na groblju u Njujorku, a u Beograd je prenijeta 1951. gdje se i danas čuva u njegovom Muzeju.
Spomenici Tesli nalaze se u Beogradu (dva), u Užicu i SAD i to na Nijagarinim vodopadima, na Menhetnu, u porti crkve Svetog Save u Njujorku i u Silicijumskoj dolini.
-Nikola Tesla je umro. Umro je siromašan, ali je bio jedan od najkorisnijih ljudi koji su ikada živjeli. Ono što je stvorio veliko je i, kako vrijeme prolazi, postaje još veće - rekao je tadašnji gradonačelnik Njujorka Fjorelo Lagvardija.