Generalni sekretar Demokrata, Boris Bogdanović, govorio je o efektima bojkota Skupštine nakon dvije godine i rekao da je to za sada jedina akcija opozicije koju vlast nije uspjela obesmisliti.
„Ali je nažalost takav dogovor opozicije sa pojedinim političkim subjektima uspjela srušiti, jer je bojkot 39 poslanika Skupštine bio prevelika opasnost za međunarodnu poziciju Demokratske partije socijalista i vlasti Crne Gore“, rekao je Bogdanović agenciji MINA.
On je ocijenio da su rezultati prethodno održanih lokalnih izbora potvrdili da rejting raste samo onim opozicionim subjektima koji nijesu iznevjerili očekivanja birača.
„Tako da se bojkot ne može negativno odraziti na rejting političkih subjekata koji bojkotuju rad Skupštine“, kazao je Bogdanović.
Prema njegovim riječima, ne postoji država u savremenoj Evropi u kojoj se, prema riječima nadležnih državnih organa, istovremeno realizuju teroristički napadi i održavaju slobodni i fer izbori.
„To je moguće samo u Crnoj Gori i samo u zarobljenim, antidemokratskim i autokratskim društvima u kojima se izborni i svaki drugi značajan datum kreira po volji gospodara i njegovih drugova sa fantomkama i crnim kapuljačama“, rekao je Bogdanović.
Prema njegovim riječima u proteklih 30 godina nijedna akcija opozicije nije dala tako mjerljiv i opipljiv politički rezultat kao što je to bio bojkot 39 poslanika opozicije i da je to bilo najefikasnije sredstvo demokratskog pritiska na vlast.
„Sa jedne strane ogolio je svu crnogorsku antidemokratsku zbilju, a sa druge strane nije davao prostora vlasti i njenim službama da ga politički deformišu, što je činjeno sa nekim drugim oblicima demokratskog pritiska“, rekao je Bogdanović.
On je mišljenja da bi se profit od bojkota samo uvećavao i opozicija bi postigla željene ciljeve da su svi bili odgovorni, odlučni, dosljedni i istrajni, odnosno da jedan dio opozicije nije bezuslovnim povratkom u parlament dao ruku spasa vlasti, „a zabio nož u ledja opoziciji i njenim biračima“.
Kako je rekao, da je u bojkotu ostalo 39 poslanika, sada bi vlast bila na koljenima.
„A u takvom nokdaunu lako bismo ih natjerali na sveobuhvatne izborne i druge reforme koje bi dovele do toliko željenih promjena u Crnoj Gori na svim nivoima organizovanja“, rekao je Bogdanović.
On je mišljenja da se opozicija u Crnoj Gori, ali i opozicija koja djeluje u bilo kom drugom autoritarnom i antidemokratskom sistemu ne smije osloniti na kratkoročan mehanizam pritiska na vlast, već mora imati dovoljno kondicije da izdrži sve pokušaje obesmišljavanja i satiranja kičme na kojoj počiva jedna akcija, kakva je akcija bojkota Skupštine Crne Gore.
Smatra da su bojkotom poslanika stavili do znanja da su izbori u Crnoj Gori namještena igra pokera kao i da je državne organe u potpunosti uzurpirala Demokratska partija socijalista.
„Stavili smo do znanja da je ovakav sistem izgubio sav smisao političkog bivstvovanja, da je demokratija u Crnoj Gori ugašena i da vlast na sve moguće načine degradira predstavnički organ vlasti“, naveo je Bogdanović.
Kako je rekao, u Crnoj Gori, već duže postoji institucionalna i politička kriza koju vlast iz izbornog procesa u izborni proces sve više produbljuje.
„Da je u bojkotu ostao svih 39 poslanika opozicije i da su imali kondicije da se i dalje bore za za ono što smo postavili kao uslov za povratak, sada bismo imali sveobuhvatne izborne reforme koje bi dovele do vanrednih parlamentarnih izbora, a ujedno i do prvog slobodnog i poštenog izbornog procesa u istoriji Crne Gore“, ocijenio je Bogdanović.
Kako je naveo, opozicija bojkotom parlamenta nije mogla biti na gubitku, već je na svim poljima u vrijeme bojkota Skupštine nizala samo političke profite.
„Dokaz za to leži i u rezultatu posljednjih lokalnih izbora u Crnoj Gori, na kojima su birači nagradili dosljednost i principijelnost onih opozicionih političkih subjekata koji su ostali u bojkotu, a kaznili političke subjekte koji su se bezuslovno vratili u Parlament“, rekao je Bogdanović.
Prema njegovim riječima, iskrenost, dosljednost, držanje date riječi, nikada ne mogu negativno odraziti na izborni rezultat.
„Naprotiv. Birači vape za takvim postupanjem u decenijskom političkom brlogu iznevjernih očekivanja i lažnih obećanja“, poručio je Bogdanović.
Upitan da prokomentariše navode da dvije godine od parlamentarnih izbora kontrola vlasti nikada nije bila teža, a da opozicija tapka u mraku, odgovorio je da izostanak kontrole vlasti je poražavajuća, ali ujedno i istinita činjenica.
„I upravo ona najbolje oslikava sav antidemokratski karakter ove vlasti. U državi u kojoj je kompletan državni aparat u rukama jednog čovjeka i jedne partije suštinska, sveobuhvatna i temeljna kontrola vlasti gotovo i da nije moguća“, ocijenio je Bogdanović.
On je rekao da je u tom periodu izostala suštinska kontrola izvršne vlasti od Skupštine.
„Poslanici vlasti i jedan dio poslanika opozicije do te mjeres su smanjili autoritet parlamenta da je gotovo izostala njegova kontrolna uloga“, kazao je Bogdanović.
Prema njegovim riječima trodecenijsko tapkanje tradicionalne opozicije u mraku se mora promijeniti kreiranjem kvalitetnih javnih politika i planiranjem akcija koje će sa jedne strane obezbijediti suštinsku kontrolu vlasti, a sa druge demontirati postojeći sistem zloupotreba i smanjiti koncentraciju moći kod nosilaca izvršnih funkcija.
Govoreći o razjedinjenosti opozicije, rekao je da je tačno je da je prekid bojkota tačka spoticanja i prekretnica u zajedničkom djelovanju 39 poslanika opozicije, koje je ujedinila odluka o bojkotu Parlamenta.
„A, ako je bojkot parlamenta ujedinio opoziciju, kako su tvrdili svi, onda su je posvađali oni koji su prekinuli bojkot. To je jedini logičan zaključak koji se može izvesti“, smatra Bogdanović.
On je najavio da će Demokrate u narednom periodu, kao lideri na opozicionoj političkoj sceni, aktivno raditi na objedinjavanju svih iskrenih progresivnih opozicionih snaga, „jer samo iskrena i moderna opozicija ruši DPS“.
Na pitanje koliko je politički profitabilno da jedna partija ostane u bojkotu cijeli mandat, Bogdanović je odgovorio da se od pojave Demokrata se sve manje govori o političkom profitu, a sve više o političkom principu.
„Demokrate ne bojkotuju rad Parlamenta iz političko-kalkulantskih razloga, već je bojkot izraz našeg dubokog neslaganja sa svim onim što je ova vlast produkovala u susret parlamentarnim izborima 2016. godine“, naveo je Bogdanović.
Kako je rekao, Demokrate ne vodi politički ili bilo koji drugi profit, već ideali i principi.
„Za njih smo spremni da damo sve što imamo, a posebno uskopartijski politički interes“, poručio je Bogdanović.