- Namjera organizatora je da o ovako značajnoj, naučno nedovoljno istraženoj i nadasve društveno osjetljivoj temi razgovaramo u duhu akademske zajednice, pokazujući da u crnogorskom društvu postoji kultura dijaloga i akademskog uvažavanja – naveo je, između ostalog, predsjednik Udruženja dr Branislav Radulović u pozivnom pismu učesnicima.
UČESNICI
Osim Radulovića, koji će otvoriti skup i kao medijator predsjedavati okruglim stolom u Dvorcu Petrovića na Kruševcu, o Božićnom ustanku i podjelama u crnogorskom društvu mišljenja i argumente sučeliće prof. dr Šerbo Rastoder, akademik CANU sa temom: „Božićni ustanak januara 1919 – ključna pitanja istorijske nauke“, prof. dr Đorđe Borozan, akademik CANU, sa temom „Božićnji ustanak u crnogorskoj istoriografiji“, zatim prof. dr Zoran Lakić, akademik CANU, čiji rad je „Korijeni i posljedice crnogorskih podjela kroz istoriju – 100 godina nemira u Crnoj Gori“. Na okruglom stolu govoriće i Jevrem Brković, akademik CANU, na temu: „Božićni ustanak u crnogorskoj literaturi“, prof. dr Radoslav Raspopović, direktor Istorijskog instituta, koji će predstaviri rad: „Prilike u Crnoj Gori u drugoj polovini 1918. i početkom 1919. godine prema dokumentima francuske i američke provenijencije“.
Prof. dr Radovan Radonjić izložiće rad „Korijeni crnogorskih podjela u potonja dva vijeka“, a prof. dr Novak Kilibarda „Dva udara na crnogorsku državnost i duhovnost“, dok će dr Radoje Pajović, istoričar, govoriti na temu „O uzrocima Božićnog ustanka i nekim terminološkim određenjima“.
Učešće na skupu potvrdio je i prof. dr Aleksandar Stamatović, istoričar, koji će predstaviti rad: „Nacionalni identitet i državno opredjeljenje crnogorskih zelenaša“, te dr Slavko Burzanović iz Istorijskog instidjela“, a mr Novak Adžić, doktorand istorijskih nauka na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, predstaviće rad „Smisao, ciljevi i žrtve Božićnog ustanka i crnogorskog pokreta otpora (1919-1929)“, dok će mr Čedo Drašković, publicista, govoriti na temu „Definitivno raslojavanje ‘tragične balkanske krčme’ - susjedi iz pakla“.
DISKUSIJA
- Svi prijavljeni učesnici imaće pravo na izlaganje u trajanju od 10 minuta, a kompletni radovi koji budu dostavljeni biće objavljeni u narednom broju časopisa „Pravni zbornik“ – istaknuto je u pozivnom pismu. Nakon izlaganja radova planirana je diskusija.
- Želimo da pokažemo da je crnogorsko društvo sposobno da uči iz svog istorijskog iskustva i
da podjele u dugom istorijskom trajanju, koje nijesu samo crnogorsko obilježje, mogu biti predmet ozbiljne rasprave u formi društvenog dijaloga u cilju dobijanja odgovora koji imaju naučno utemeljenje i koji obezbjeđuju društvenu koheziju – kazao je Pobjedi Radulović.
U Udruženju pravnika, dodaje Radulović, posebno su zadovoljni zbog činjenice „da su pozvani učesnici, bez obzira na javno deklarisane međusobne razlike u pristupu datoj temi pokazali veliko poštovanje prema organizatoru i na vrijeme dostavili nazive svojih radova koje će prezentirati na skupu“.
On je istakao da Udruženje pravnika, na ovaj način, nastavlja tradiciju organizacije naučnih skupova upriličenih u čast značajnih događaja iz državnopravne istorije Crne Gore.
Novi broj Pravnog zbornika
Branislav Radulović je istakao i da je izašao novi broj časopisa za pravnu teoriju i praksu „Pravni zbornik“ koji crnogorskoj pravničkoj publici donosi 15 radova, od kojih su četiri autorska - iz oblasti privrednog i krivičnog prava, kao i četiri priloga koje su uradili uglavnom mlađi crnogorski pravni autori.
Redakcijski odbor časopisa u ovom broju publikovao je i šest članaka sa okruglog stola posvećenog proslavi 130 godina od donošenja Opšteg imovinskog zakonika za Crnu Goru (1888). U okviru rubrike „Hronika Udruženja“ publikovana su sva dokumenta sa izborne Skupštine Udruženja pravnika Crne Gore, održane u junu 2018. godine.
Autori radova, kako kaže Radulović, istaknuti su pravnici sa dva crnogorska pravna fakulteta – sa Univerziteta Crne Gore i sa Univerziteta „Mediteran“.
„Pravni zbornik“ štampan je na više od 300 strana i u tiražu od 300 primjeraka. Štampanje su donacijom pomogli Ambasada SAD u Podgorici – Biro Stejt Dipartmenta za sprovođenje zakona (INL) i Fondacija Petrović – Njegoš.