
"Upozoravali smo u blagoj formi da banke imaju ranjiv karakter, upozoravli smo da su tri banke rizično poslovale, a da su dvije banke pogoršale svoje poslovanje. U decembru smo uveli prinudnu upravu u te banke i donijeli smo odluku o uvođenju stečaja u IBM banku jer je bila u dugovanjima iznad vrijednosti svoje imovine. Atlas banka sa druge strane ima šansu za oporavak, ona može da se revitalizuje kroz dokapitulaciju i ne bih želio da se desi loš scenario za tu banku", rekao je Žugić.
Naveo je da šansi ima ali da će procjene dati postojeći ili novi investitori.
"Prije uvođenja prinudnih uprava imali smo informacije o poslovanju ovih banaka već nekih 40 dana. Da nije uveden moratorijum te banke ne bi preživjele", rekao je Žugić.

"Neko mora da odgovara zbog troška koji će imati finansijski sistem, a koji može da bude i do 220 miliona eura. Mislim da niko neće željeti da dokapitulizuje Atlas banku jer je jeftinije otvoriti novu", rekao je Konjević.
Žugić je odgovorio da CBCG ne radi procjenu na bazi emocija i da ne zna da li će biti uveden stečaj u Atlas banci. Potvrdio je Konjevićevu procjenu da šteta za finansijski sistem može biti do 220 miliona eura ako Atlas banka ode u stečaj.
"Mali deponenti su potpuno zaštićeni do iznosa 50.000 eura, a preko ćemo vidjeti šta je u imovini banke", rekao je Žugić.
Dejan Vujačić iz Centralne banke kazao je da je iznos garantovanih depozita u IBM banci 22 miliona eura.
"Broj deponenata kojima će biti isplaćeni kompletni iznosi je 2.652, a nažalost 165 deponenata koji imaju depozite preko 50.000 eura ostaće na gubitku. Time je Fond za zaštitu depozita ispunio u potpunosti svoju primarnu obavezu a to je zaštita malih deponenata", rekao je Vujačić.
On je kazao da neće biti ukidanja moratorijuma u Atlas banci do dekapitalizacije, ističući da će Atlas banka biti atraktivna za mnoge invesritore zbog imovine, infrastrukture i sistema poslovanja koji su uspostavili.
"Imamo osnov da vjerujemo da će Atlas banka nastaviti poslovanje", rekao je Vujačić.
Na pitanje članova odbora "da li je CBCG blagovremeno i na pravi način reagovala u slučaju Atlas i IBM banke", Žugić je kazao:
"Osnovni cilj nam je finansijska stabilnost a zatim zaštita depozita građana. Fond za zaštitu depozita će da pokrije 94 odsto garantovanih depozita i moja poruka građanima je da i u slučaju najgoreg scenarija u Atlas banci depoziti će biti pokriveni. To ne ide na teret građana jer su to sredstva banaka. Fond ima 140 milona eura što je više nego dovoljno da se pokriju depoziti", kazao je Žugić.
On je istakao da sve ostale banke imaju pozitivno poslovanje, i da nema negativnih trendova.
"Bankarski sektor održao je stabilnost i depoziti su rasli, što je odraz povjerenja u bankarski sistem. Kamatna stopa je u padu i moram istaći da je likvidnost ekonomije pravnih lica povećana za 4,4 odsto. Smanjen je i nivo loših kredita i sad smo rekorderi u smanjivanju te vrste kredita", rekao je Žugić.