U dugoročnom planu odbrane navedeno je da značajan izazov u razvoju sposobnosti Ministarstva i Vojske predstavlja razvoj kapaciteta za sajber odbranu i unapređenje mjera zaštite informacija, kroz primjenu standarda informacione bezbjednosti.
TIM ZA ODGOVOR - U narednom periodu težište će biti na izgradnji sopstvenih sposobnosti za sajber odbranu, primarno kroz izgradnju operativnog centra za nadzor i zaštitu informacija („Security Operation Center“ - SOC). Centar će biti centralna tačka za monitoring, a u skladu sa NATO inicijativom o „Budućim informacionim mrežama u misiji“ (Future Mission Network- FMN) - navodi se u dokumentima. Plan Ministarstva je i da, formiranjem tima za odgovor na računarske incidente (CIRT) Ministarstva i Vojske, omogući preventivni i proaktivni odgovor na sajber incidente. - Na taj način stvoriće se preduslovi za aktivni doprinos u sajber odbrani na nacionalnom nivou, a time i u okviru sistema kolektivne bezbjednosti NATOa - dodaje se u planu odbrane.
Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže da, kada je u pitanju Crna Gora, potrebno je kupiti „sredstva veze“ koja su zaštićena. - NATO je definisao što mora da ima članica, to je uslov da bi se mogla uspostaviti veza i primati informacija od Alijanse. To je ono što je prije bio problem.
Ne možete biti dio mreže povjerljivih podataka NATO ako nemate sredstva veze koja su zaštićena po određenim propisima. Na tome se radi, to je proces koji je u toku. Kupovina veze i uređenja prostora su osnovi, jer u centralni registar mora da bude upisan svaki povjerljivi podatak, to su pravila - rekao je Radić za Pobjedu.
NATO PRAVILA Objašnjava i da je u periodu kada su definisani prioriteti odbrane, sajber odbrana naknadno dodata kao jedan od prioriteta. - I naravno, to je jedna od postavki šta zapravo znači vojna intregracija u NATO. U praksi je to stvaranje „Sistema veze“ koji će biti kompatibilan sa NATO i koji će biti bezbjednosno zaštićen po NATO pravilima igre - zaključio je Radić.
I ministar odbrane Predrag Bošković nedavno se osvrnuo na pitanje sajber prijetnji, istakavši da su eksperti iz SAD obučavali naše stručnjake kako bi podigli kapacitet sajber odbrane.
- Činjenica da se načini ratovanja, ako tu riječ mogu da upotrijebim u ovom slučaju, značajno mijenjaju, da geografska distanca nije više prepreka da budete napadnuti od nekoga, već je to mnogo više u virtuelnom prostoru. To je pravac u kome se može najviše napredovati i gdje su neke zemlje daleko otišle, s obzirom na to da imaju značajno veće resurse od Crne Gore. Zato su nam iskustva tih zemalja bitna i radimo upravo
sada na podizanju kapaciteta Ministarstva odbrane kada je u pitanju sajber odbrana - rekao je nedavno Bošković.
PLANOVI Planom odbrane predviđeno je da do 2024. Crna Gora nabavi i implementira opremu za izgradnju operativnih sposobnosti SOC, kao i opremu za sprečavanje računarskih incidenata (CIRT) Ministarstva i Vojske i za izgradnju pokretnog centra za zaštitu informacija za potrebe deklarisanih jedinica.
- U drugoj polovini planskog perioda (2025-2028) realizovaće se nabavka i implementacija opreme za izgradnju poligona za sajber odbranu - navodi se u dokumentu. Dodaje se i da će se zaštita informacija i odbrana od sajber napada vršiti upotrebom hardvera i softvera koji je odobren od NATO, a zavisno od nivoa zaštite mreže i stepena povjerljivosti informacija koje se prenose.
- Korišćenjem kapaciteta CIRT tima Ministarstva i Vojske, koji će činiti 10 do 12 lica i saradnjom sa nacionalnim CIRT, NATO i CIRT partnerskih zemalja u Ministarstvu i Vojsci, razvijaće se sposobnosti za napredne vještine za identifikaciju i zaštitu od sajber prijetnji i napada, kao i sposobnosti za odgovor i oporavak Informacionog komunikacionog sistema u slučaju takvih incidenata.
Korišćenjem kapaciteta računarskih sistema Ministarstva i Vojske i kapaciteta NATO zajedničkih informaciono-komunikacionih mreža u misijama (FMN) razviće se sposobnost zaštite informacija i zaštite od sajber prijetnji i napada za potrebe deklarisanih jedinica Vojske koje se angažuju u međunarodnim operacijama, zaključuje su u dokumentu. U NATO-u na problem sajber napada gledaju kao na globalnu prijetnju i izazov, zbog čega je sajber odbrana i prepoznata kao jedan od elemenata kolektivne odbrane. NATO je naročito pojačao sajber odbranu nakon prvih hakerskih napada na institucije pojedinh država članica Alijanse, za koje se sumnja da su došli kao dio ruske anti- NATO propagande.