
- Stubovi mosta Moračica na trasi auto-puta Bar – Boljare već se spajaju, vjetroelektrana na Možuri je počela probni rad i uskoro će biti puštena u rad, broj kineskih turista raste iz godine u godinu. Sve ovo su suštinski plodovi kinesko-crnogorske saradnje i doprinijeli su našem tradicionalnom prijateljstvu i razvoju Crne Gore. Kinesko-crnogorska saradnja uvijek ide naprijed – ocijenio je u intervjuu za Pobjedu ambasador Narodne Republike Kine u Crnoj Gori Liu Jin.
POBJEDA: Svega devet dana nakon što je naša država postala 192. članica UN, tačnije 6. jula 2006, Narodna Republika Kina i Crna Gora uspostavljaju diplomatske odnose. Vi ste četvrti ambasador vaše države u našoj zemlji. Na čemu ćete tokom mandata insistirati kako bi te odnose podigli na još viši nivo?
JIN:U Crnu Goru sam stigao prije pet mjeseci. Smatram da je neophodno pojačati naše međusobno razumijevanje i dodatno valorizovati saradnički potencijal. Zato sam tokom svog mandata spreman za intenziviranje komunikacije sa prijateljima iz svih krugova Crne Gore i da se zajedno zalažemo u pronalaženju novog puta za širenje trgovinske saradnje i unapređenje saradnje u kulturi, obrazovanju, nauci, tehnologiji, sportu i drugim područjima, da bismo još više učvršćivali naše tradicionalno prijateljstvo i pojačali međusobno razumijevanje. U ovom smislu, kineska ambasada od 16. do 23. januara u Podgorici održava niz aktivnosti pod nazivom „Sedmica kineske kulture“, gdje ćemo crnogorskim prijateljima da obezbijedimo priliku za uživanje u kineskoj tradicionalnoj muzici, upoznavanje kineske nematerijalne baštine i promociju kineskih filmova, da bi osjetili istinsku kinesku kulturu. Očekujemo da i čitaoci „Pobjede“ dođu i s nama uživaju u šarmu kineske kulture.
Između Kine i Crne Gore postoji niz razlika: imamo drugačiju istoriju, kulturu, društveni sistem i ekonomsku strukturu. Međutim, obje naše zemlje se zalažu za razvoj svoje ekonomije i poboljšanje života građana, obje smo ravnopravni i odgovorni članovi međunarodne zajednice, te obje držimo samostalnu i mirnu diplomatsku politiku. Baš kao što sam rekao na prijemu povodom mog stupanja na dužnost, Kina je spremna sa Crnom Gorom da međusobno uči, da međusobno dijeli, pomogne, sarađuje i da na osnovu međusobnog poštovanja i uzajamne koristi realizuje zajednički razvoj i donese blagodeti za naša dva naroda.
POBJEDA: Iz godine u godinu trgovinska razmjena dvije države je sve veća. Međutim, izvoz iz naše države u Kinu je još uvijek simboličan, dok uvoz iz Vaše zemlje premašuje 90 procenata ukupne razmjene. Kako se taj odnos može izbalansirati?
JIN: Kina je već postala drugi najveći uvozni partner Crnoj Gori što je dokaz intenziviranja odnosa dviju zemalja. Bez obzira na poređenje trgovinskog obima ili komplimentarnost roba, takva neravnomjernost je normalna. Kad gledamo trgovinske odnose dviju zemalja, važan je kvalitet, a ne količina.
Ključno je da analiziramo da li takva situacija igra pozitivnu ili negativnu ulogu za održivi razvoj crnogorske ekonomije. Mislim da bi odgovor bio prvi. Zadovoljavajuće je da se ovih godina trgovinska struktura dviju zemalja dosljedno optimizira: od nekadašnje trgovinske strukture uglavnom sa tekstilnim, lakim industrijskim i poljoprivrednim robama, do sadašnje, uglavnom sa elektromehaničkim i tehničkim intenzionim proizvodima. Zapravo, potreba za mašinama i drugim materijalima za izgradnju auto-puta takođe je razlog rasta uvoza iz Kine u Crnu Goru.
Ubuduće, obje naše strane treba da nastave da pronalaze novi modalitet bilateralne trgovine.
POBJEDA: Koje bi još proizvode i usluge Crna Gora mogla ponuditi koji bi bili interesantni Kinezima?
JIN: Crna Gora posjeduje kvalitetne poljoprivredne proizvode koji su u skladu s potrebama kineskih urbanih potrošača. Raznovrsni turistički resursi, takođe, već privlače pažnju i interes kineskih turista. Zato, predlažemo da Crna Gora aktivno promoviše svoje reprezentativne proizvode, preko raznih međunarodnih sajmova koji se održavaju u Kini, da još više, aktivnije otvori kinesko tržište. Prošle godine u Kini se održao prvi Sajam uvoza na kojem je učestvovalo više od 3.600 kompanija iz 172 zemlje i međunarodne organizacije, uključujući i kompaniju iz Crne Gore. Sajam uvoza će se održavati svake godine, tako da očekujemo da crnogorske kompanije iskoriste dobro tu priliku i platformu, da se uključe u novi proces Kine za otvaranje prema svijetu. Istovremeno, imajući u vidu proizvodne kapacitete, crnogorska preduzeća mogu izabrati određene provincije i gradove Kine za uspostavljanje direktnih trgovinskih odnosa i da šire djelokrug saradnje.
Osim toga, Kina je već postala najveće svjetsko tržište međunarodnog turizma i velika potrošačka zemlja, pa bi Crna Gora mogla proširiti lepezu turističkih proizvoda posebno namijenjenih kineskim turistima. Povećanje broja kineskih turista Crnoj Gori bi sigurno donijelo dodatne ekonomske benefite. Naravno, i kineska ambasada će ohrabriti i podržati kineske kompanije sa dobrim referencama da dobiju više informacija o Crnoj Gori i njenim proizvodima i da Crna Gora izvozi više kvalitetnih proizvoda u Kinu.
(opširnije u Pobjedi)