Nuhodžić je na sastanku posebno naglasio važnost operativne razmjene informacija na planu suzbijanja ilegalnih migracija i svih oblika prekograničnog kriminala. To je ilustrovao činjenicom da je proteklih godina, u saradnji sa Tužilaštvom, krivičnim prijavama procesuirano više od 70 osoba, članova krijumčarskih mreža koji su djelovali na teritoriji Crne Gore.
“Naše uvjerenje i naš moto je: Bezbjednost i izazovi na teritoriji Evrope su nedjeljivi i zajednički”, saopštio je ministar Nuhodžić.
U tom smislu, zaključio je da izazove migracija koji imaju globalnu dimenziju jedino možemo rješavati sinergijski, ako sarađujemo operativno i strateški.
“I dalje ćemo jačati kapacitete graničnih policija, modernizovati tehničko opremanje granica, raditi na povećanju prihvatnih kapaciteta, dosljedno sprovoditi sporazume o readmisiji te usvajati šengenske standarde, kada je u pitanju bezbjednost i nadzor granica”, dodao je Nuhodžić.
On je kazao kako je Hrvatska daleko odmakla na šengenskom putu te da u tome može pružiti pomoć Crnoj Gori, koja je, iako mala zemlja, po pitanju ilegalnih migracija spremna pružiti sve svoje raspoložive resurse u saradnji sa zemljama regiona i zemljama Evropske unije, te zaključio kako je i saradnja ministarstava unutrašnjih poslova kvalitetna i intenzivna, a međusobni odnosi iskreni, otvoreni, partnerski, prijateljski i dobrosusjedski, što je, takođe, važan uslov za kvalitetno suprotstavljanje i rješavanje ovih problema.
Domaćin sastanka, ministar Božinović, rekao je da Hrvatska insistira unutar Evropske unije na uključenosti država našeg regiona u teme koje se tiču bezbjednosnih izazova.
“Mi smo iz svih, hrvatskih i regionalnih interesa insistirali na tome da države Jugoistočne Evrope, a to su i države kandidati za članstvo u Evropskoj uniji, nikako ne budu zapostavljene u dijalozima koji se vode na nivou EU, zbog toga što je to u zajedničkom interesu, ne samo u interesu zemalja ovog dijela Evrope, već Evrope kao cjeline”, rekao je ministar unutrašnjih poslova Republike Hrvatske Davor Božinović.
Ukazao je i na značaj realizacije implementacije statusnih sporazuma s Evropskom obalskom i graničnom stražom Frontex.
Ministri unutrašnjih poslova Crne Gore, Hrvatske i Albanije saglasili su se da je današnji susret rezultirao vrlo sadržajnim razgovorom i izrazili zadovoljstvo postignutim i dogovorenim, što će u narednom periodu implementirati kroz radne grupe, kako bi dodatno unaprijedili saradnju, a time i otpornost na izazove s kojima se svi zajedno suočavamo.
Tokom sastanka, razgovaralo se i o mogućnosti povlačenja sredstava iz pretpristupnih fondova EU koji stoje na raspolaganju Crnoj Gori i Albaniji, kao i o razvoju zajedničkih, s Hrvatskom, prijedloga vezanih za jačanje graničnih kapaciteta i granične policije.