Sci/Tech

Kako Twitter i Facebook mogu saznati sve o vama, čak i ako nemate njihov nalog

Istraživači su pregledali javno dostupne postove na Twitteru gotovo 14.000 korisnika i otkrili kako algoritmi u čak 64 posto slučajeva mogu predvidjeti što će neko reći; taj postotak pada na 61 odsto ako korisnik nije imao račun nego se podaci predviđaju praćenjem postova nečijih prijatelja.
Kako Twitter i Facebook mogu saznati sve o vama, čak i ako nemate njihov nalog
Tportal.hrIzvor

Nova studija pokazala je da društveni mediji poput Facebooka i Twittera mogu saznati šokantnu količinu informacija o korisnicima, čak i kad oni nemaju vlastiti nalog.

Istraživači sa univerziteta u Vermontu otkrili su da ovim platformama treba pristup do samo osam vaših jednokratnih kontakata kako bi o vama stekle dovoljno podataka.

Ovo istraživanje pojavilo se u vrijeme kad se divovi iz Silicijumske doline nalaze pod povećanim pritiskom javnosti zbog svojih načina prikupljanja podataka.

Algoritmi predviđaju zastrašujuće tačno

'Vi sami ne kontrolišete svoju privatnost na društvenim medijskim platformama', upozorava matematičar Džim Bagrou, voditelj istraživanja objavljenog u časopisu Nature Human Behaviour.

Bagrou i njegov tim koristili su statističke modele za analizu podataka više od 30 miliona javno dostupnih postova koje je na Twitteru objavilo gotovo 14.000 korisnika.

Iako se studija fokusirala na Twitter, iste su se informacije mogle prikupiti iz postova na drugim društvenim mrežama poput Facebooka, objašnjava Bagrou.

Istraživači su otkrili kako algoritmi mašinskog učenja mogu sa 64-postotnom tačnošću zaključiti što neki korisnik namjerava reći. Do tog zaključka dolazi se analizom prethodnih postova i redoslijedom rečenica i riječi koje je objavljivao u njima.

Nalog nije obavezan, drugi će reći sve o vama

Najviše zabrinjava to što bi tačnost pogađanja nečijih misli pala za samo tri posto ako bi se nečiji sljedeći potezi predviđali samo na temelju tekstova koje bi napisali nečiji prijatelji, navodi se u studiji.

Dakle, čak i kad neko nema račun, algoritam može izvući podatke od najviše osam do devet njegovih kontakata kako bi predvidio njegovo ponašanje, pokazalo je istraživanje.

Istraživači vjeruju da sadržaj koji su objavili nečiji prijatelji osigurava oko 95 posto 'potencijalne točnosti predviđanja' potrebne za dobivanje informacija o nekoj osobi, 'bez potrebe da se saznaju njegovi lični podaci'.

'Ne postoji mjesto za skrivanje na društvenim mrežama', navodi se u saopštenju koautora studije Majka Luisa.

Od političkih stavova preko potrošačkih navika do filmskog i muzičkog ukusa, sve informacije koje nečiji prijatelji i kontakti dijele na internetu, mogu se potencijalno iskoristiti kako bi se razotkrio nečiji privatni život, kaže Bagrou.

'Informacije su toliko duboko ugrađene u društvene mreže da se pojedinac može profilisati iz društvenih veza, čak i kad se pojedinac potpuno makne s neke platforme', piše u studiji.

Twitter i Facebook bez komentara

Twitter je odbio komentarisati ovo istraživanje. Demijen Kajran, njihov čovjek zadužen za zaštitu podataka, još je u septembru prošle godine pred američkim Kongresom rekao kako 'kompanija vjeruje da je privatnost temeljno pravo'.

Facebook, koji sadržaj i oglase prilagođava temeljem aktivnosti korisnika, kaže da ne stvara profile o ljudima koji ne koriste njihove usluge.

Obje kompanije pak omogućavaju korisnicima kontrolu te brisanje podataka i informacija povezanih s njihovim računima.

Portal Analitika