In firme

Pogled na nebeski dragulj iz kosmičke riznice

Rasplinjavajuća ljuska sijajućeg gasa se širi u prostor - planetarna maglina ESO 577-24 među ostalim snimljenim objektima na fotografiji plijeni našu pažnju. 
Planetarna maglina ESO 577-24
Planetarna maglina ESO 577-24
Astronomski magazin/eso.orgIzvor

Navedena maglina predstavlja ostatak nekada džinovske zvijezde koja je odbacila sopstvenu spoljašnjost ogoljavajući svoje jezgro i koje se sada nalazi u stanju blještavo bijelog vrelog patuljka. Pomenuti zvjezdani ostatak se hladi i postaje samo jedan taman duh nekada sjajnog crvenog diva.

Crveni divovi su zvijezde koje kada potroše sav svoj vodonik doživljavaju gravitacioni kolaps i skupljanje. Kako se crveni div skuplja, tako dolazi do skokovitog porasta pritiska u jezgru i ponovnog pokretanja nuklearnih procesa. Kao posledica prelaska u novo stanje, javljaju se snažni zvjezdani vjetrovi i dolazi do odbacivanja sopstvenih spoljašnjih slojeva zvijezde. Ostatak umiruće zvijezde isijava snažno ultraljubičasto zračenje, dovoljno snažno da jonizuje predhodno odbačeni okolni gas koji počinje da sija i mi sa daljine vidimo planetarnu maglinu kao svjedočanstvo nekadašnjeg postojanja zvijezde na tom istom mjestu, odnosno znamo da joj je došao kraj.

Prikazana fotografija ESO 577-24 je nastala kao dio ESO-ovog programa ESO Cosmic Gems Programme sa ciljem da se snime zanimljivi i zagonetni nebeski objekti u svrhu pokretanja interesovanja ljudi za astronomijom i za poboljšanje njihovog obrazovanja, odnosno razvoju svijesti o vasioni u kojoj živimo.

Vremenom će i naše Sunce da evoluira u crvenog diva i tada će ono biti staro nekih 10 milijardi godina. Naravno da nema mjesta panici, Sunce je staro svega pet milijardi godina.

Portal Analitika