"Odluka predstavlja novi vid obračuna utrošene električne energije, uz pravo kupca na odabir jednog od ponuđenih tarifnih modela snabdijevanja. Praksa je pokazala da se na taj način stimuliše energetska efikasnost i smanjuje budžetsko opterećenje kupaca. Domaćinstva, u zavisnosti od načina potrošnje, moći će da dobiju relevantne informacije i da upoređuju povoljnosti u zavisnosti od toga za koji se tarifni model opredijele. Uvođenjem tarifnih paketa, u skladu sa praksom država regiona i EU, EPCG će kupcima, uz racionalizaciju potrošnje, omogućiti znatne uštede na računu za električnu energiju", saopšteno je iz EPCG.
Podsjećamo, cijene električne energije u Crnoj Gori, za domaćinstva, zavise isključivo od slobodno formirane cijene snabdjevača, uz zakonski definisana ograničenja koja su direktno u vezi sa cijenom energije na referentnoj Mađarskoj berzi električne enegije (HUPX). Cijena električne energije u Crnoj Gori trenutno je preko 60 odsto niža od tržišne cijene, a shodno definisanoj zakonskoj normi i ograničenju na promjene, nova cijena elektične energije može biti povećana maksimalo 6 odsto. EPCG svoje zakonsko pravo nije iskoristila početkom godine već će, uvođenjem tarifnog modela, pokušati da uspostavi balans između tržišnih cijena i socio-ekonomske situacije, čime će potrošačima omogućiti izbor u cilju racionalnijeg korišćenja električne energije
EPCG će, takođe, nastaviti da stimuliše preko 200 hiljada domaćinstava, članova Zatnog tima, sa popustima od 13 odsto za aktivnu energiju, a nastaviće se i subvencioniranje kupaca u skladu po kriterijumima Ministarstva rada i socijalnog staranja.
Nakon odluke Odbora direktora, a u skladu sa Zakonom o energetici i Opštim uslovima za snabdijevanje električnom energijom, EPCG će u svojstvu snabdjevača krajnjih kupaca, utvrditi i na svom sajtu (www.epcg.com) do 15. februara objaviti tarifne modele sa definisanim cijenama električne energije koje će važiti od 1. marta 2019. godine.