Krivičnu prijavu koja je dostavljena Višem državnom tužilaštvu u Podgorici u ime porodice su podnijeli advokati Srđan Lješković, Aleksandra Ivanović i Gorica Vujisić. Okrivljene terete da su počinili produženo krivično djelo teško djelo protiv zdravlja ljudi i nesavjesno pružanje ljekarske pomoći.
U krivičnoj prijavi je navedeno da je Malović, koji je bolovao od karcinoma pluća, operisan u Kliničkom centru Crne Gore na Odjeljenju grudne hirurgije.
– Prilikom tog hirurškog zahvata, ljekari su nemarnim postupanjem hirurškim nožem (elektrodom) napravili jaku opekotinu pacijentu. Zbog nastale povrede, pacijentu je onemogućeno da nastavi sa hemoterapijom, koja je predstavljala sledeći postupak u liječenju. Osim toga, ljekari su ga otpustili na kućno liječenje, što se ispostavilo kao fatalna greška. Nedugo nakon toga, nastupila je nekroza, odnosno smrt ćelija, usled čega je nastupila smrt – piše u prijavi.
Advokati su uz krivičnu prijavu predali i nalaz obducenta sa Vojnomedicinske akademije u Beogradu, koji je potvrdio nemarno postupanje ljekara KCCG. Takođe, u tom nalazu je ocijenjeno da Malović, da je operacija obavljena bez propusta, sa sigurnošću ne bi preminuo najamnje godinu dana od operacije, a da bi imao velike šanse da preživi još makar pet godina.
Prema navodima iz krivične prijave, Malović je operisan 24. januara 2017. godine. Tokom hirurškog zahvata, usled neadekvatno postavljene neutralne elektrode, električnog hirurškog noža, te njenim postavljanjem na neuobičajeno mjesto, Malović je zadobio duboku i tešku opekotinu 3– 4. stepena zahvaćene regije tijela. To je dovelo do teškog oštećenja njegovog zdravlja u vidu zadobijanja teške tjelesne povrede. Uprkos tako teškoj povredi, nadležni su Nikšićanina otpustili na kućno liječenje bez prethodnog saniranja povreda. Tada je došlo do pogoršanja Malovićevog zdravstvenog stanja i pada njegovog odbrambenog sistema.
– Sve to je onemogućilo otpočinjanje druge faze liječenja primarne bolesti pacijenta– maligne bolesti –primjenom adjuvantne hemioterapije, pa je zbog nemogućnosti nastavka liječenja došlo do prijevremene ponovne pojave malignog tkiva u plućima i njegovog širenja u tkivo jetre. Zbog nemogućnosti nastavka druge faze liječenja adjuvantnom terapijom, Malović je ostao bez svake mogućnosti daljeg specifičnog liječenja, usled čega je preminuo 2. februara prošle godine – predočeno je u prijavi.
Vještak Ivica Milosavljević, načelnik Odjeljenja za sudsku medicinu VMA, u nalazu je utvrdio da je Maloviću, nakon što je ustanovljeno da ima karcinom pluća, pravovremeno predloženo hirurško liječenje.
– Tokom hirurškog zahvata je, usled neadekvatno postavljene neutralne elektrode električnog hiruškog noža, takođe na neuobičajenom mjestu za njeno postavljanje, u glutealnoj regiji, sada pok. Malović Miloš zadobio duboku i tešku opekotinu 3.-4. setepna zahvaćene regije tijela, što je dovelo do teškog oštećenja njegovog zdravlja (teška tjelesna povreda) koje je dodatno pogoršano sledstvenom infekcijom izazvanom tipičnim izazivačima bolničkih infekcija. Van svake razumne sumnje možemo utvrditi da je duboka i teška opekotina koju je sada pok.
Malović Miloš zadobio tokom hirurškog zahvata uklanjanja oboljelog srednjeg režnja desnog plućnog krila u Centru za grudnu hirurgiju KCCG direktno onemogućila svako otpočinjanje i primjenu neizostavne i ključne faze liječenja, liječenje adjuktivnom hemioterapijom, i time direktno uticala da mnogo prije vremena dođe najprije do pogoršanja bolesti, a zatim i do smrtnog ishoda – piše u nalazu vještaka Milosavljevića.
Nadležni da nađu krivca
Advokat Lješković je kazao da je porodica Miloša Malovića, poštujući pretpostavku nevinosti, prije podnošenja krivične prijave o svom trošku tražila sudsko-medicinsku ekspertizu svih preduzetih mjera liječenja svog sada pokojnog člana porodice.
– Nakon dobijanja nezavisnog mišljenja i nalaza sudskog vještaka koji nije iz Crne Gore, porodica se odlučila da podigne krivičnu prijavu. Sva lica medicinske struke koja su učestvovala u liječenju ovog pacijenta, kao i zdravstvena ustanova, odgovorna su krivično i za štetu kada su svojim postupanjem i ponašanjem u pružanju zdravstvene zaštite postupali suprotno pravilima savremene medicine, zdravstvene prakse, prouzrokujući prvo pogoršanja zdravstvenog stanja pacijenta, pa tešku tjelesnu povredu i na kraju smrt pacijenta. Njihova odgovornost mora biti solidarna. Porodica Miloša Malovića traži odgovor od države na pitanje da li je on žrtva nefunkcionisanja zdravstvenog sistema, neznanja, nemara ili nečeg trećeg – kazao je Lješković.