Društvo

Sveti Sava svoj maternji jezik nije imenovao kao srpski

Na jučerašnji dan, 27. januara 1236. godine umro je Sv. Sava, osnivač Srpske crkve.
Sveti Sava svoj maternji jezik nije imenovao kao srpski
Portal AnalitikaIzvor

Zakonopravilo ili Nomokanon (grčki nomos – građanski zakon, kanon – crkveno pravilo) je zbornik crkvenih i građanskih propisa vizantijske države, koje je Sveti Sava odabrao i preveo oko 1219. godine. Drugi slovenski naziv za Nomokanon je – krmčija, prema poređenju crkve sa velikom lađom, koju krmanoš vodi ka cilju. U ilovačkom prijepisu „Zakonopravila Svetog Save” iz 1262. godine, stoji:

Gospodine Isuse Hriste, Bože naš, pomiluj nas. Amin. Završi se ova bogonadahnuta knjiga Nomokanon pomoću Svete Trojice i snagom životvornog krsta i molitvama prečiste Vladičice naše Bogorodice i svih svetih. Amin. Pojavi se u svjetlosti slovenskoga jezika bogonadahnuta ova knjiga, zvana Nomokanon koja prije ovoga bješe zatamnjena oblakom mudrosti jelinskoga jezika.” (Izdavači štampari prepisivači, Obod, Cetinje, 1996)

Manastir Ilovica se nalazio u Boki kotorskoj.

Svoj maternji jezik obično nazivamo po narodu kojem pripadamo, ali nije pravilo. Škoti i Irci govore engleskim jezikom, a nijesu Englezi. Tako i Vlasima/Morlacima, a i dobrom dijelu Arbanasa, Sasa i drugih etničkih grupa u prošlosti na Iliriku, maternji je bio slovenski jezik ali su se oni i dalje deklarisali kao Vlasi, Arbanasi, Sasi...

Pročitajte sa faksimilâ:

2-ilovacki-prijepis3-ilovacki-prijepis
Portal Analitika