Prije sedam godina, Mark Zakerberg na Fejsbukovoj godišnjoj konferenciji najavio je velike promjene u dizajnu te društvene mreže.
Sve dotad, aplikacije povezane sa Fejsbukom pitale su korisnike da li žele da njihove najnovije aktivnosti budu objavljene na feedu na Fejsbuku. Te pop-up poruke – od aplikacija poput Spotify ili Netflixa – bile su iritantne, rekao je Zakerberg, te je kompanija kreirala novu kategoriju aplikacija koje se automatski prikazuju na feedu korisnika, a da im nije potrebna dozvola za to.
"Odsad pa nadalje, ovo je nesmetano iskustvo", istakao je.
Od svih ključnih riječi u tehnološkom svijetu, nijedna se ne pozicionira uz toliko filozofske ubijeđenosti kao "nesmetanost". Tokom posljednje decenije, eliminisanje "smetnji" – što je naziv za svaku osobinu proizvoda koja ga čini težim za korišćenje – postalo je opsesija tehnološke industrije. Airbnb, Uber i stotine drugih startapova zaradili su milijarde upravo tako što su umanjili neophodan napor da se iznajmi soba, pozove taksi ili ispuni bilo kakav drugi zadatak.
Istorija tehnologije prepuna je takvih primjera – unaprijeđivanje kroz uprošćavanje. Ali da li neki od najvećih izazova zaista mogu biti riješeni tako što ćemo pojednostaviti stvari?
"Nedostatak smetnji na internetu je sjajan, ali naša posvećenost uklanjaju smetnji možda je najslabija karika interneta u pogledu bezbednosti", napisao je u eseju za tehnološki sajt Motherboard Džastin Kozlin, menadžer u kompaniji Jigsaw koja se bavi digitalnom bezbjednošću.
Razgovarao sam sa desetinama dizajnera, menadžera i direktora o nesmetanom dizajnu.
Mnogi od njih rekli su mi da iako je uprošćavanje proizvoda kako bi se lakše koristili obično dobra stvar, ima slučajeva u kojima su takozvane smetnje zapravo korisne u spriječavanju opasnosti i usmjeravanju korisnika ka zdravijem ponašanju.
Bobi Gudlate, bivši dizajner iz Fejsbuka, kaže mi da kultura optimizacije u tehnološkoj industriji "pretpostavlja da je uklanjanje smetnji moralno samo po sebi".
"Navodi nas da se pitamo: 'Možemo li?', nikada 'Treba li?'."
"Stvorili smo čitav svijet 'najmanje što možete da uradite' aplikacija i to ljudima uništava mentalno zdravlje", kaže Džena Bilota, menadžerka u Guglu.
Pozivanje na koncept nesmetanosti nerijetko je način da se postignu viši, manje moralni ciljevi. "Nesmetano dijeljenje" za Fejbuk je bilo pokriće za pravi cilj kompanije da navede korisnike da dijele što više sadržaja i tako povećavaju količinu podataka neophodnu za usmjereno oglašavanje.
Kada tehnološke kompanije, sa druge strane, načine svoje proizvode komplikovanijim za korišćenje, to je uglavnom zato da bi se zaštitile od hakera, spamera i drugih malicioznih aktera.
Postoje naznake da neke tehnološke kompanije počinju da cijene dobre strane takozvanih smetnji. WhatsApp je ograničio proslijeđivanje poruka u Indiji protekle godine nakon izveštaja da su viralni threadovi koji sadrže dezinformacije doveli do nemira. YouTube je pooštrio pravila u vezi sa tim na koji način kanali mogu ubirati prihode kako bi se zaštitio od spamera i ekstremista koji zloupotrebljavaju platformu.
Šta bi se dogodilo kada bi Fejsbuk otežao širenje viralnih dezinformacija usporavajući algoritme koji bi tako odgađali širenje kontroverznih objava dok se ne obavi provjera?
Ovakav pristup mogao bi da djeluje kao previše ograničavajuć, ali je alternativa – tehnološka infrastruktura optimizovana da od nas zahtjeva najmanje moguće, sa premalo prekidača koji bi ograničili uticaj zloupotrebe i zavisnosti – zastrašujuća. "Smetnja" je, na kraju, druga riječ za "trud", i to je ono što nas čini sposobnima za kritičko mišljenje i samopromatranje.
Ne želim da romantizujem spore i često frustrirajuće procese iz prošlosti. Nema ničeg suštinski dobrog u kompleksnosti i tehnološka industrija bi svakako mogla da donese mnogo dobrog u redukovanju smetnji u zdravstvenim, obrazovnim i finansijskim sistemima. Ali postoje jednako filozofski kao i praktični razlozi da se zapitamo treba li da određene tehnologije budu manje optimizovane za pun ugođaj. Ne bismo imali povjerenja u ljekara koji prednost daje brzini nad sigurnošću. Zašto da onda verujemo aplikaciji koja to čini?