Odbor za međunarodne odnose i iseljenike predvodio je njegov predsjednik Andrija Nikolić.
Kako se navodi u saopštenju, članovi Odbora razgovarali su sa predsjednikom Albanije Iljirom Metom, predsjednikom Skupštine Gramozom Ručijem, premijerom Edijem Ramom, ministrom za dijasporu Pandeli Majkom i predstavnicima Odbora za vanjske poslove i pododborima za dijasporu i ljudska prava.
U razgovoru sa Metom, istaknuto je da su odnosi dvije države dugoročno učvršćeni formalizacijom savezništva u okviru NATO, da je odlične političke odnose potrebno nadograđivati unapređenjem ekonomske saradnje, sa posebnim akcentom na pogranična područja.
"Svaki uspjeh Crne Gore doprinosi ugledu regiona i Albanija od toga može imati samo koristi", poručio je Ruči.
Istaknuto je da Crna Gora i Albanija nemaju otvorenih pitanja, da su Albanci u Crnoj Gori i Crnogorci u Albaniji najznačnija spona dvije zemlje.
U razgovoru sa Ramom razmatrani su konkretni projekti koji treba da obezbijede bolju povezanost dva naroda, kao što su otvaranje novih graničnih prelaza, unapređenje brzine protoka ljudi i roba na granicama, poboljšanje putne infrastrukture i smanjivanje cijena usluga rominga.
"Sagovornici su se saglasili da o kvalitetu međudržavnih odnosa Crne Gore i Albanije, pored opredijeljenosti ka istim vanjskopolitičkim ciljevima, govori i činjenica da su vlade dvije zemlje uspostavile praksu održavanja zajedničkih sjednica", kaže se u saopštenju.
Navodi se da je Nikolić ocijenio da su Albanci u Crnoj Gori konstruktivan činilac ključnih državnih politika, da aktivno doprinose boljoj budućnosti te države.
Na sastanku sa članovima Odbora za vanjske poslove, crnogorska delegacija je izrazila zahvalnost Albaniji na podršci i pomoći tokom procesa pristupanja NATO, a kao regionalni lider evropskih integracija, spremna je da ustupi albanskoj strani korisna iskustva iz ove oblasti.
"Članovi dva odbora su se saglasili da ne postoji alternativa evropskoj i evroatlantskoj perspektivi Zapadnog Balkana i razmijenili ideje o konkretnim zajedničkim projektima koji bi pospješili ove procese", kaže se u saopštenju.
Crnogorski i albanski poslanici su razgovaralii o Zakonu o zaštiti nacionalnih manjina u Albaniji, koji prepoznaje Crnogorce kao priznatu nacionalnu manjinu, i o izbornom zakonodavstvu.