Društvo

Ko su bili VIP klijenti Atlas banke

Među korisnicima platnih kartica Atlas banke uspostavljena je grupa stotinjak ekskluzivnih vlasnika, koji su imali specijalne privilegije da idu preko dozvoljenog limita.
 Ko su bili VIP klijenti Atlas banke
PobjedaIzvor

Prema informacijama Pobjede iz više izvora, prvi među prvima bio je Duško Knežević, odbjegli biznismen i vlasnik Atlas banke, koji je preko kartice iskeširao - 11 miliona eura.

VIP KLIJENTI

Prema podacima Pobjede iz Atlas grupe, na toj listi bili su ljudi za koje je Knežević procijenio da mu mogu valjati. Lista je obuhvatala desetak političara, kao i više biznismena, estradnih umjetnika iz Beograda, članova Kneževićeve porodice, članova odbora direktora banke i izabranog užeg menadžmenta članica Atlas grupe i neke osobe iz medija.

Na listi političara su, osim crnogorskog predsjednika Mila Đukanovića, bili bivši ministar finansija i ambasador Crne Gore Branko Perović, bivši ministar finansija i šef Državne revizorske institucije Miroslav Ivanišević, nekadašnji crnogorski kadar u administraciji SCG Sanja Mihaljević Rakić i njen muž, članovi porodice Duška Kneževića među kojima je Svetlana Mijatović, svastika i direktorica nekadašnje firme „Jupeks miks“ od koje je krenulo stvaranje Atlas grupe u Podgorici.

Mijatović je sada direktorica kompanije „Fiesta Investment“. Privilegovane kartice takođe koriste Kneževićeva sadašnja supruga, Snežana, i njegovo troje djece, te pojedini predstavnici medijske zajednice - Željko Ivanović, Slavoljub Šćekić...

Zaposlenima u Atlas banci bilo je strogo zabranjeno da kontaktiraju vip klijente, koje je izabrao Knežević, a pogotovo da im šalju sms da su prekoračili limit koji se kretao od 10.000 do čak 600.000 eura, zavisno od vip statusa, odnosno vip osobe po izboru Duška Kneževića.

Ukoliko neka od tih osoba znatno prekorači limit, zaposleni su bili dužni da obavijeste Kneževića, a on je odlučivao kakve će mjere da preduzme. Ukoliko mu je neko ostao dužan, Knežević nije mogao da izmiri taj dug bez cesije tako da je, prema informacijama Pobjede iz Atlas grupe, na primjer dug Mila Đukanovića od 16.741 euro otkupila od Atlas banke još jedna članica Atlas grupe. Čak i bez znanja Đukanovića, što nije u skladu sa propisima poslovanja banke.

PRELOMNA GODINA

 To se desilo nakon 2014. godine kada je Centralna banka utvrdila neregularnosti u kartičarskom i kreditnom poslovanju Atlas banke. Od tada Atlas banka više nema vip korisnike kreditnih kartica. Nakon te prelomne godine u istoriji Atlas banke, ispostavilo se da je ta finansijska institucija titular kompletne imovine Duška Kneževića u Crnoj Gori.

Zbog toga je 2016. godine po nalogu Centralne banke ta kompletna imovina prebačena u nenovčani dio vlasništva Atlas banke. Na taj način je, između ostalog, banka postala vlasnik bolnice Meljine.

Uz vrlo zamršenu pravnu konstrukciju kojoj je vlasnik Atlas grupe očito pribjegavao i u nekim ranijim prilikama. Ukratko: Knežević je osnovao kompaniju Meljine, kompleks Limassol na Kipru, a ta firma je osnovala kompaniju „Atlas Cap“ koja je vlasnik 99 odsto kompanije Meljine kompleks iz Herceg Novog. „Atlas Cap“ je vlasnik Meljine kompleksa Herceg Novi. Izvršna direktorica kompanije „Atlas Cap“ je Aleksandra Jovović i ta firma ima - jednog zaposlenog.

 Preduzeće nije imalo prihoda, dok je kapital firme bio 19,9 miliona eura. Onda kreće zanimljiva finansijska operacija, sa ciljem prebacivanja (čitaj:preuzimanja) imovine: tokom 2014. i 2015. šest puta je založena imovina Meljine kompleksa d.o.o. Herceg Novi kod Atlas banke. Kroz te transakcije, a zbog šest miliona odobrenih kredita „Atlas Capu“ - od čega su dva miliona kredita IBM - Atlas banka postaje vlasnik kompleksa Meljine i bolnice Meljine! Dakle: u kompleks Meljine, koji od 2014. ima jednu ili dvije (?!) zaposlene osobe, od 2017. je uključena bolnica, pa je kompanija odjednom ,,narasla“ do 169 zaposlenih, 2,3 miliona eura prihoda i 4,8 miliona rashoda. Knežević se tako, volšebnom transakcijom koja, iz nekog razloga, nije bila interesantna kontrolorima Centralne banke Crne Gore, dobro obezbijedio. Potencijalni investitor koji želi da kupi bolnicu Meljine mora da razgovara sa Atlas bankom (čitaj: Kneževićem) koja je, kao što su nam nezvanično rekli u Atlas grupi, ne samo vlasnik te nego i svih ostalih nekretnina Duška Kneževića u Crnoj Gori!

CRNA LISTA

Da sve bude zanimljivije, Duško Knežević je posljednji put bio u odboru direktora svoje banke - 2010. godine. Te godine je IBRD, Međunarodna banka za obnovu i razvoj koja je u sastavu Svjetske banke, stavila Kneževića na crnu listu zbog netransparentnog vlasništva. Na to su u Londonu, gdje Knežević sada boravi, vrlo osjetljivi.

Ta informacija je proslijeđena Centralnoj banci Crne Gore i zbog toga Knežević nije više bio u bordu direktora. Prema našim informacijama, prošle godine - dok se borio protiv uvođenja stečaja u bolnicu Meljine - najavio je ulazak u Upravni odbor Atals banke, ali to nije mogao da realizuje jer mu to nije dozvolila Centralna banka zbog toga što je bio na ,,crnoj listi“.

Prema dostupnim podacima, najveći vlasnik Atlas banke je Atlas capital holding sa Kipra koji ima 48,7 odsto akcija; podgorička kompanija ,,Nine“ koja ima 10,5 odsto akcija koje posjeduju Miljan Todorović, kompanija Ćerere iz Trsta, Lorenco Paulo i Mario Gorgoni; Atlas invest ima 9,7 odsto akcija; Invest banka 6,4; Hipotekarna 4,9; Centroprom 1,6; Podravska banka 0,98; Otvoreni investicioni fond Atlas Mont dva odsto i Hemagro East sa Kipra 4,9. Vlasnik Hemagro East limitide je Vladimir Bjelanović, koji je takođe vlasnik of-šor firme „Roli“ sa Tortole, koja je uključena u aferu Telekom i nalazi se na šemama Specijalnog tužilaštva. Inače, Bjelanović je rođen u Kosovskoj Mitrovici, radio je svojevremeno u državnoj spoljno-trgovinskoj kompaniji za ,,specijalne namjene“ - ,,Ineks“ – Beograd, odakle je 1992. godine sa blagoslovom tajnih službi iz Srbije osnovao predstavništvo ,,Ineksa“ u Londonu.

Za kasnije poslovanje formira kompanije Hemagro u Velikoj Britaniji i na Kipru, preko kojih i danas itekako posluje sa Kneževićem. Ne samo u Velikoj Britaniji, već i na Kipru, Crnoj Gori i Srbiji.

 

 

Portal Analitika