Projekat se sprovodi u partnerstvu sa Razvojnom agencijom Brodsko posavske županije CTR, Udruženjem poslovnih žena u Bosni i Hercegovini, Ustanovom za razvoj kompetencija, inovacija i specijalizacije Zadarske županije INOVAcija i Sveučilištem u Zadru. Projekat će privrednicima/cama koji/e se bave prikupljanjem, preradom i plasmanom začinskog, ljekovitog i mediteranskog bilja omogućiti podršku kroz specijalizovane programe obuke u oblastima: ispitivanje proizvoda u svim fazama razvoja, značaj standardizacije, mogućnosti i način brendiranja, internacionalizacija poslovanja, izvoz, prekogranična saradnja, preduzetničke vještine u planiranju poslovanja koje su neophodne za kvalitetan nastup na tržištu. Takođe, potencijalnim korisnicima/cama projekta će se omugućiti povezivanje sa proizvođačima iz Hrvatske i BiH u cilju zajedničkog plasmana proizvoda u zemlje EU.
U uvodnom izlaganju prisutne je ispred Asocijacije poslovnih žena Crne Gore pozdravila Ljubica Kostić-Bukarica, predsjednica ističući sljedeće: “Projekat STRONGER realizujemo od novembra 2017. godine i trajaće do januara 2020. Nastojali smo da uključimo što više potencijalnih korisnika/ca koji se bave prikupljanjem, preradom i plasmanom ljekovitog, začinskog i mediteranskog bilja iz centralnog i južnog dijela Crne Gore, kojima ćemo kao i do sada pružiti maksimalnu podršku. Kao što, pretpostavljam, znate članice Asocijacije su u najvećem broju vlasnice biznisa i one se trude da svojim radom daju doprinos razvoju ženskog preduzetništva u Crnoj Gori i uvijek kada treba pruže nesebičnu podršku svima koji žele da počnu da se bave biznisom. Ova godina je izuzetno značajna za nas zato što obilježavamo desetogodišnjicu rada i planiramo da realizujemo niz radionica, konferencija i okruglih stolova u čitavoj Crnoj Gori, kako bismo ukazali na značaj ekonomskog osnaživanja žena i podstakli, kako žene tako i mlade dase uključe u biznis i razvijaju potencijale, znanja i vještine koje su neophodne za uspješno poslovanje.”
U nastavku je uslijedilo obraćanje Nine Dakić, savjetnice u Kancelariji za evropske integracije.
„ Prije svega želim da vas pozdravim i izrazim zadovoljstvo što smo danas u prilici da zajedno obilježimo početak realizacije edukacija u okviru projekta Stronger. Ovo je jedan od 24 projekta, podržana u okviru Prvog poziva INTERREG IPA programa prekogranične saradnje za Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru. Podsjetila bih da je Prvi poziv za koji je bilo opredijeljeno 25 miliona eura, ukazao na veliko interesovanje partnera iz sve tri države, koji su kroz zajedničke inicijative ovom prilikom dostavili 164 predloga projekata. Zatraženo je 167.5 miliona eura odnosno 6,7 puta više nego što je bilo na raspolaganju. U 12 projekta ukupne vrijednosti 12,7 miliona eura učestvuje 14 crnogorskih institucija i organizacija, s ukupnim budžetom od 2,6 miliona eura. Iskoristila bih priliku da obavijestim prisutne da je u toku proces evaluacije projekata Drugog poziva, koji je bio otvoren do 21. decembra 2018. godine i za koji koji je opredijeljeno 26 miliona eura. Dostavljeno je ukupno 161 predloga projekata ukupne vrijednosti 200 miliona eura ili 7,74 puta više nego što je bilo na raspolaganju. Rezultate poziva možemo očekivati najkasnije do septembra 2019. Treba naglasiti da efikasno sprovođenje ovog Programa ne bi bilo moguće bez izvanredne saradnje i velikog truda službenika Agencije za regionalni razvoj, koja sada djeluje u okviru Ministarstva regionalnoga razvoja i EU fondova Republike Hrvatske, Direkcije za evropske integracije Bosne i Hercegovine i Kancelarije za evropske integracije Crne Gore. Želim da istaknem i značajnu ulogu Zajedničkog sekretarijata Programa, s glavnom kancelarijom u Zagrebu i kancelarijama u Podgorici, Banja Luci i Mostaru. Korisnicima iz Crne Gore filijala Zajedničkog sekretarijata u Podgorici svojom podrškom omogućava da dodatno unaprijede svoje kapacitete za pripremu i sprovođenje projekata, i svakako doprinose stvaranju kvalitetnih i održivih prekograničnih partnerstava. Asocijaciji poslovnih žena Crne Gore, kao i ostalim korisnicima projekata želim da zahvalim što su prepoznali šansu koju Evropska unija pruža kroz ovaj Program i što realizacijom ovih projekata doprinose kvalitetnijem životu građana i građanki kako na teritoriji Crne Gore tako i na teritoriji ukupnog programskog područja.“
Menadžerka projekta Budimka Golubović predstavila je buduće edukacije i ostale aktivnosti koje su predviđene projektom: „Dugoročno najznačajniji efekat projekta će predstavljati planirani specijalizovani programi obuka za buduće trenere i preduzetnike/ce koji/e se bave prikupljanjem i preradom ljekovitog, aromatičnog i začinskog bilja. Oblasti u kojima će biti organizovane obuke su: marketing i brendiranje, uzgoj i prerada ljekovitog bilja, standardizacija proizvoda i internacionalizacija (prekogranična saradnja i izvoz), e-commerce (elektronska trgovina) i B2B (business-to-business), klasteri i mogućnosti finansiranja iz EU i drugih fondova. Obuke će biti organizovane u Nikšiću i do sada smo kroz upitnike mapirali i pozvali veliki broj polaznika/ca iz južne i centralne Crne Gore. U navedenim segmentima korisnike/ce će obučavati renomirani predavači i imaće priliku da usvoje nova znanja i vještine.
Nakon edukacija, već krajem juna će za dio polaznika/ca biti organizovana dva studijska putovanja, jedno u Provansu za prerađivače ljekobilja, a posebno proizvođače eteričnih ulja i drugo u Bugarsku za oblast klastera i udruživanja, a u cilju prenošenja znanja o mogućnostima kreiranja nacionalnog brenda, za buduće trenere i osnivače nekog budućeg klastera u ovoj oblasti. Studijska putovanja će organizovati naš partner – Univerzitet iz Zadra.
Naredna direktna aktivnost će biti usmjerena na krajnje korisnike, a odnosi se na formiranje e-klastera putem kojeg će se svi oni povezati u cilju promocije, prodaje proizvoda, razmjene znanja i širenja prekogranične mreže. Za navedeni segment je zadužen naš partner INOVAcija iz Zadra.
Konferencija je zaključena obraćanjem Mirjane Babić, vlasnice firme “Olivmont” iz Bara koja je predstavila svoja iskustva u preduzetništvu i ukazala na značaj stvaranja proizvoda od sirovina koje se nalaze u našem neposrednom okruženju, a u njenom slučaju to su barska maslina i ljekovito bilje.